UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kayyım 1200 Madencinin Ücretlerini Ödemiyor

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde faaliyet yürüten Yunus Emre Termik Santrali’nde çalışan 1200 işçi, aylardır ücretlerini düzenli olarak alamıyor. Termik santral, Naksan Holding’in iştiraki olan Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş. tarafından işletiliyor. Naksan Holding’e 15 Temmuz darbe girişiminin adından, FETÖ’ye finansal destek sağladığı gerekçesiyle TMSF tarafından el konuldu ve kayyım atandı. Yönetime gelen kayyım işçilerin ücretlerini düzenli olarak ödemedi. İşçiler Mayıstan bu yana hiç ücret alamadıklarını ifade ediyorlar.

Gazete Duvar’a yaşadıkları mağduriyeti anlatan işçiler, biriken alacaklarının ödenmesini istiyorlar.

Yerin 300 metre altında çalışan maden işçilerinin, borçları birikmiş durumda. Birçoğunun ekmek, ilaç alacak parası yok. Hafta tatili gelsin diye can atar duruma gelmişler. Çünkü hafta tatilinde hamallık yaparak kazandıkları parayla eve ekmek götürebiliyorlar. Bazı arkadaşlarının yaşadıkları geçim sıkıntısı nedeniyle bunalıma girdiklerini, ceplerinde intihar mektubuyla dolaşacak kadar hayattan umutlarını kestiklerini ifade ediyorlar.

Türkiye Maden-İş Sendikası, Temmuz ayında, işçilerin maaş alamadıklarını, imzalanan toplu sözleşmeyle elde ettikleri hakları da alamadıklarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bir dilekçeyle bildirdi. Sendika Başkanı Nurettin Akçul, dilekçeye cevaben bakanlığın alacak davası açmasını tavsiye ettiğini ifade etti. Akçul, işçilerin kömür çıkarmadığını, ama madenin kapanmaması için çalışmaya devam ettiklerini anlattı.

Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TMSF Başkanı ve Vakıf Bank Yönetim Kurulu Başkanı ile görüştüğünü, işçilerin borçlarının silinmesi ve kredi sicil kayıtlarının temizlenmesi yönünde söz aldığını aktardı.

İşçiler 18 Ağustos Cuma günü, 400 işçinin imzasının yer aldığı bir mektubu PTT yoluyla TMSF’ye gönderdi. İşçiler mektupta taleplerini şu sözlerle dile getirdiler:

“Yaklaşan kurban bayramında evimizde çocuklarımızla, eşlerimizle, ailemizle birlikte mutlu bir bayram geçirmek istiyoruz. Çocuklarımızın bayrama buruk bir şekilde girmemesi için biz Adularya Enerji Elektirik Üretimi ve Madencilik A.Ş. işçileri olarak geriye dönük haklarımız ve ücret alacaklarımızın en kısa zamanda ödenmesi ve ödeme takviminin tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz.”

Son bir yıl içinde kayyım atanan birçok şirkette ve belediyede, işçilerin ücretlerinin ödenmediği, haklarının verilmediği, hatta işlerinden çıkarıldıkları biliniyor. Üretimin ve hizmetin kesintiye uğramaması için kayyım atandığı iddia ediliyor. Fakat birçok işletmede ve belediyede işçilerin haklarının gasp edilerek zor durumda bırakıldıkları, baskıyla susturuldukları görülüyor.

Hak gasplarının ve grev yasaklarının bugün bu kadar yaygın olmasının nedeni, hiç kuşku yok ki işçilerin örgütlülük düzeyinin düşük olmasıdır. İşçilerin buna benzer mağduriyetler yaşamamalarının, haklarını koruyabilmelerinin tek yolu, örgütlenerek mücadele etmeleridir.

19 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this