UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı

İşçi sınıfının mücadeleci önderi Kemal Türkler, sermayenin denetimi altındaki çeteler tarafından 22 Temmuz 1980’de katledilmişti. Yükselen işçi hareketinin önüne geçmek ve işçi sınıfına gözdağı vermek için haince kurşunlanan Kemal Türkler, hayatını işçi sınıfının örgütlenmesine ve demokratik hakların kazanılmasına adamıştı.

22 Temmuz Çarşamba günü katledilişinin 35’inci yılında, Kemal Türkler’i anmak için Topkapı’daki mezarı başında toplanıldı. Anmaya DİSK yöneticileri, Birleşik Metal-İş Sendikası temsilcileri, eski DİSK üyeleri, Kemal Türkler’in ailesi, TKP 1920 ve UİD-DER katıldı. UİD-DER’li işçiler “Kemal Türkler’i Unutturmayacağız! Maden-İş’in Mücadeleci Sendikacılık Geleneğini Yaşatacağız!” pankartını taşıdılar.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu katılımcıları selamlayarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Suruç katliamını gerçekleştirenler ile 35 yıl önce Kemal Türkler’i katledenlerin aynı zihniyet olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, katliamı lanetledi.

Daha sonra Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer konuşma yaptılar. Son olarak Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan kitleye seslendi. Konuşmalar sırasında  “Kemal Türkler Ölmedi, Yaşıyor” “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak”, “Suruç’un Hesabı Sorulacak” sloganları atıldı.

Anma, Kemal Türkler için yazılmış bir şiirin okunmasıyla son buldu.

23 Temmuz 2015


...önceki
Umut
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this