UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in kurulmasına öncülük eden ve işçi sınıfı hareketinin gelişmesinde büyük rol oynayan Kemal Türkler, katledilişinin 37. yılında mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda Birleşik Metal-İş’in düzenlediği anmaya birçok sendika, demokratik kitle örgütü ve UİD-DER katıldı. Topkapı mezarlığının girişinde toplanan kitle, Kemal Türkler’in mezarının olduğu alana doğru yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca “Kemal Türkler Aramızda Yaşıyor”, “Katil Sermaye Hesap Verecek”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak” sloganları atıldı. Mezarın başına gelen kitle başta Kemal Türkler olmak üzere işçi sınıfının mücadele saflarında ölümsüzleşenler adına saygı duruşu gerçekleştirdi.

Saygı duruşunun ardından ilk sözü Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan aldı. Soydan, Kemal Türkler’in katledilmesinin üzerinden geçen onca zamana rağmen adalet arayışının devam ettiğini ve uzunca bir süre de devam edeceğini düşündüğünü belirtti. Kemal Türkler’in emeği ve katkısı bulunan metal işçilerinin 70 yıllık mücadele tarihinin “Derinden Gelen Kökler” isimli bir çalışmayla kitaplaştığını aktaran Türkler, kitaba emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından sözü alan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Kemal Türkler’in vermiş olduğu mücadelenin işçi sınıfına yol gösterdiğini belirtti. Kemal Türkler’in katillerinin ortaya çıkması için adalet aramaya devem edeceklerini belirtti. Serdaroğlu’ndan sonra sözü devralan DİSK Genel Başkanı Kani Beko; “bizi bir araya getiren, bir arada tutan ve bize yol gösteren Kemal Türkler'i saygıyla anıyorum” diyerek konuşmasına başladı. Beko, iktidarın OHAL ilan etmesiyle işçi sınıfı da dâhil tüm toplumsal muhalefet unsurlarına yönelik baskı ve saldırıların yoğunlaştığına dikkat çekti. Kemal Türkler’in genç işçi kuşaklarına bir mücadele bayrağı emanet ettiğini dile getiren Beko, “bu bayrak ağır bir bayrak ve ağır bir sorumluluk… Dolayısıyla DİSK in ilkelerine bağlı kalarak bedeli ne olursa olsun bu mücadelede var olduğumuzu ve bundan sonra da var olacağımızı buradan belirtmek istiyorum” dedi. Beko, tüm baskılara karşı yan yana, omuz omuza, mücadele etmekten başka çare olmadığını söyleyerek sözünü sonlandırdı. Beko’nun konuşmasından sonra Kemal Türkler’in mezarına karanfiller bırakıldı ve anma sona erdi.

Kemal Türkler, Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde önemli yeri bulunan ve bu yönüyle unutulmaz, unutturulamaz bir işçi önderidir. Yaşadığımız topraklarda işçilerin ortaya koyduğu nice eylem ve şanlı direnişte, elde ettiği kazanımlarda Türkler’in ve yol arkadaşlarının emeği vardır. 12 Eylül darbesi yaklaşırken, 22 Temmuz sabahı sendikasına gitmek üzere yola çıkan Türkler, sermayenin cellâtları tarafından kurşunlanarak katledildi. Onun katledilmesi işçi sınıfına vurulan bir darbeydi ve 12 Eylül askeri faşist darbesine giden sürecin bir parçasıydı. Bugünün mücadeleci işçileri ne Kemal Türkler’i ve ortaya koyduğu militan mücadele anlayışını unuttu ne de onu katleden sermaye düzenini ve cellâtlarını affedecek!

23 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this