UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kentsel Dönüşüm Gebze’de!

Gebze’den bir metal işçisi

Gebze Belediye Meclisi tarafından 1 Haziran 2009’da “Kentsel Dönüşüm Proje” alanı seçilen Adem Yavuz ve Cumhuriyet mahalleleri sakinleri bir süredir çeşitli eylemlerle bu projeye karşı mücadele ediyorlar. Bizler de UİD-DER Gebze Temsilciliği olarak, bu süreçte kurulan Cumhuriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne bir ziyaret gerçekleştirerek mahalle sakinleriyle hem tanıştık hem de neler yaşadıklarını paylaştık.

Meclis böyle bir karar alıyor ama bundan mahallelinin haberi yok! Üstelik haber yerel bir gazetede çıktıktan 6 gün sonra tesadüfen öğreniliyor. Bunun üzerine mahalleli kısa bir süre içinde bir araya gelip, hem muhtarlığın önünde hem de Gebze Cumhuriyet Meydanında yıkım karşıtı protesto gösterileri yaparak tepkilerini dile getiriyorlar.

30 senedir burada yaşadıklarını, buranın işçi ve emekçi mahallesi olduğunu, mahallede herkesin birbirini tanıdığını ve %80’den fazlasının tapulu olduğu evlerinin, şimdi ellerinden alınıp, zenginlere peşkeş çekileceğini söylüyorlar. Mahalle sınırları içinde hastane olması, birçok okulun, liselerin olması ve ulaşım güzergâhına yakın olması birilerinin iştahını kabartıyor diyorlar. 

Kısa süre içinde oluşan tepkiler sonucu görüşmeye gelen Gebze Belediye başkanı da “Siz istemezseniz bu proje gerçekleşmez!” diyor ama çeşitli vaatler ve yalanlarla mahalleli bölünmeye çalışılıyor. Barınma hakkı için bir araya gelen ve mücadele eden mahalle sakinlerine  “Kışkırtıcılık yapmayın, solculuk yapmayın!” deniyor.

Mahalleli bilinçli ve kararlı bir mücadele sürdürmek için bu süreçte çeşitli komiteler kurarak toplantılar düzenlemişler. Ayrıca sokak temsilcileri de seçilerek bu sürece tüm mahalle sakinlerinin katılımı sağlanmaya çalışılıyor. 14 Ağustos’ta İzmit Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tekrar değerlendirilme durumu olan “Kentsel Dönüşüm Proje Alanı” kararına kadar çeşitli eylemlilikler ve toplantılar devam edecek.

Bizler UİD-DER’li işçiler biliyoruz ki örgütlü mücadele olmadan parasız sağlık, eğitim, ulaşım ve barınma hakkını elde edemeyiz.  Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this