UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

KESK’e Dönük Baskı ve Gözaltılar Sürüyor

AKP hükümetinin toplumsal muhalefeti sindirme operasyonları sürüyor. Günün ilk ışıklarıyla Ankara, İstanbul, Diyarbakır başta olmak üzere, çok sayıda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üye ve yöneticisinin evine baskınlar düzenlendi. KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in yanı sıra, Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri İzzettin Alpergin, SES Genel Sekreteri Sıddık Akın, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Eryılmaz’ın da aralarında bulunduğu 58 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan KESK yöneticilerinin ve üyelerinin Ankara’ya götürüleceği belirtildi.

KESK Genel Merkezi, bir açıklama yaparak ev baskınlarını ve gözaltıları protesto etti ve eylem çağrısı yaptı: “KESK Genel Merkezi ile KESK’e bağlı Eğitim-Sen, SES, ESM, Tüm Bel-Sen ve Tarım Orkam-Sen’in genel merkezlerine, kimi şubelerimize ve kamu emekçilerinin evlerine günün ilk ışıklarıyla birlikte baskınlar düzenlendi. KESK Genel Başkanı ile birlikte 33’ü Ankara’dan, 25’i Diyarbakır, İstanbul, Ağrı, Bitlis, Siirt, Adana, Eskişehir olmak üzere 58 kişi gözaltına alınmıştır.  Yapılan bu baskıyı protesto etmek için bugün saat 17.00’da Kızılay YKM önünde toplanarak Başbakanlığa yürüyoruz. Tüm şubelerimizin katılım için duyarlılık göstermelerini bekleriz.”

Bu operasyonla AKP hükümeti, bir kez daha sendikalara ve sendikacılara, Kürtlere, sosyalistlere ve mücadele eden işçilere tahammülsüzlüğünü ortaya koymuş oldu. BDP’li yöneticiler, belediye başkanları gözaltına alınıp tutuklanıyor. Demokratik haklarını savunanlar türlü baskılara maruz kalıyorlar. Geçtiğimiz hafta Tersane İşçileri Birliği Derneği’nin (TİB-DER) Başkanı tutuklandı. 23 Haziranda HDK bileşenlerinden Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) 10 üye ve yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı. Sendikalaştıkları için işten atılan TOGO işçileri defalarca gözaltına alındılar. Grev yasağına karşı mücadele eden 305 Hava-İş üyesi işten atıldı.

Ancak tarih gösteriyor ki, egemenlerin devlet terörüyle toplumsal muhalefeti bastırma ve ezme operasyonları hiçbir zaman, haksızlığa ve zulme başkaldıranları susturamamıştır. Baskılar, gözaltı ve tutuklamalar mücadele verenleri yıldıramayacak!

Gözaltına alınanların isimleri şöyle:

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri İzzettin Alpergin, Tüm Bel-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Devrim Kahraman, Tüm Bel Sen 2 No’lu Şube Yöneticileri Yılmaz Yıldırımcı, Ferruh Çelik ile BDP Grup Çalışanı Cebrail Aslan, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen MYK üyeleri Abdullah Kahraman, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Eryılmaz, SES Genel Sekreteri Sıddık Akın, Eğitim Sen 1 No’lu Şube Üyesi Çerkez Aydemir, SES üyesi Fikret Çağlayan, Özgür Gündem Gazetesi yazarı ve BES yöneticisi Murat Işık, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Nihat Kılınçalp, Erdal Turan, Seyran Şık, Mehmet Sezgin İbin, Mustafa Bozan, Reşit Sümbül, Aykut Erhan Turgut, Güven Yıldırım, Yunus Akıl, Belgizar Sazak, Bülent Kaya, İzzettin Ekin, Mehmet Arda, Mehmet Sadık Varlı, Özkan Yorgun, Osman İşçi, Emel Emre, Metin Vuramak, Hasan Kaldık, Abdullah Karahan, Sadrettin Kaya, Veysel Özhekti, Yusuf Kösele, Hanım Koçyiğit, Erdal Yılmaz, Bekir Gürbüz, Cezmi Gündüz, Abdülgani Cayhan, Lokman Özdemir, Salih Ersan, Sibel Anıl, Faik Deli, Alican Kaplan, Cemile Duman, Ahmet Koçyiğit, Hadi Aslan, Abdülkadir Baydar, Niyazi Yılmaz, Tarık Kaya, Hamdullah Yıldırım, Şahin Kayıkçı, Şerif İldoğan, Hasan Ölgün, Mücahit Karakuş.

25 Haziran 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this