UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

KESK, Üyelerinin Açığa Alınmasını ve OHAL’i Protesto Etti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ilân eden hükümet, kamuda muhaliflere yönelik tasfiyelere devam ediyor. Memur-Sen’in 4 bine yakın üyesi, Kamu-Sen’in 1500 üyesi ve KESK’in 468 üyesi açığa alındı, tutuklandı ya da işten atıldı. KESK Ankara ve Adana Şubeler Platformu 24 Ağustos’ta muhaliflere yönelik saldırıları ve güvencesiz çalışmayı protesto etmek üzere basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Ankara’da Yüksel Caddesi’ndeki basın açıklamasını Eğitim-Sen 4 No’lu Şube Başkanı Deniz Şeker okudu. Şeker, AKP hükümetinin darbe girişimini bahane ederek kamuda tasfiyeye hız verdiğini ifade etti. “Hükümet darbe girişimini bahane ederek torba yasalara kamu emekçilerini yakından ilgilendiren kimi maddeleri ekleyerek pamuk ipliğine bağlı iş güvencemizi ortadan kaldırmayı, personel rejim sistemini tümden değiştirmeyi hedeflemektedir. Şurası çok açık ve net; hükümet kurtuluş savaşı değil ‘muhalefetten kurtulma savaşı’ vermektedir” dedi. Muhalif sendikalara karşı başlatılan cadı avından vazgeçilmesi gerektiğini ve OHAL uygulamasının insan haklarına ve demokrasiye aykırı olduğunu söyleyen Şeker, bu uygulamalardan ve kamuda tasfiyeden vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. Emekçilere yönelik güvencesizleştirme, taşeronlaştırma, yoksullaştırma politikalarının karşısında olduklarını belirten Şeker, hukuksuz uygulamaların derhal durdurulmasını istediklerini ifade ederek açıklamaya son verdi.

Basın açıklaması boyunca “Kamuda Cadı Avına Son”, “Ne Darbe Ne OHAL Demokrasi Derhal”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları atıldı.

Adana’daki açıklama ise İnönü Parkı’nda gerçekleştirildi. “Kandırılanlar Kamu Emekçilerinden Hesap Soramazlar” pankartı arkasında bir araya gelen emekçiler adına basın açıklamasını KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Karagöz gerçekleştirdi. Karagöz, AKP ile ittifak halindeyken Cemaatin muhalif kurum ve kişilere nefes aldırmadığını dile getirdi. “Konfederasyonumuz yönetici ve üyelerine özellikle 2009, 2013 yılları arasında örgüt üyeliği iddiasıyla soruşturma ve dava açan polis, savcı ve hâkimler terör örgütü üyeliğinden tutuklanmışlardır” diyen Karagöz, bugün KESK’e ve muhaliflere yönelik politikalarda bir değişiklik olmadığını vurguladı. Eylem, Karagöz’ün hükümeti anayasaya uymaya çağırmasının ve sloganların ardından sona erdi.

25 Ağustos 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this