UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmemek İçin 1 Mayıs’ta Alanlara

Gebze’den bir kadın işçi

Geçen yıl, derneğimiz UİD-DER kıdem tazminatının gaspına karşı bir kampanya düzenlemiş ve binlerce imza toplamıştı. Deneğimizin yürüttüğü bu kampanya sayesinde o dönem yürütülen çalışmalar AKP hükümeti tarafından rafa kaldırılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde kıdem tazminatının gaspına dair tartışmalar yeniden alevlendi. Üstelik bu sefer palanlarını haklı zemine oturtmak için de taşeron işçilerini kullanıyorlar. AKP hükümeti taşeron işçilerinin haline çok üzülmüş olmalı ki, taşeron işçilerinin çalıştıkları işyerlerinden kıdem tazminatı alamadan ayrılmak zorunda kaldıklarını bu nedenle kıdem tazminatının fona devredilmesi gerektiğini söylüyor!

İnsan doğal olarak şunu söylemeden edemiyor. Mademki taşeron işçilerinin durumuna bu kadar üzülüyorsunuz, o zaman sorunu kökten çözün ve taşeronluk sistemini kaldırın! Taşeronluk sistemi yaygınlaştığından beri pek çok sektörde işçiler kuralsız ve güvencesiz çalışma koşullarına maruz kalıyorlar.  Sözleşmeli işçiliğin uygulanmasıyla zaten kadrolu işçilik ve kıdem tazminatı pek çok işçi için hayal olmuş durumda. Geçmiş işçi kuşaklarının büyük bedeller ödeyerek kazandığı ve bize miras bıraktığı nice hakkımız patronlar tarafından gasp edildi. Elimizde kalan az sayıdaki haklarımıza sahip çıkmak için biz işçilerin bir araya gelmekten başka yolu yoktur.

Haklarımıza sahip çıkmak, kıdem tazminatımızı gasp ettirmemek için 1 Mayıs’ta alanlarda taleplerimizi haykırmalıyız. 1 Mayıs günü tüm işçi kardeşlerimi UİD-DER çatısı altında 1 Mayıs’a davet ediyorum.

Yaşasın 1 Mayıs!

28 Nisan 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this