UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kimberly Clark Grevcilerini Ziyaret Ettik

Bir kadın gıda işçisi

Ben bir gıda fabrikasında çalışıyorum. Bugün işyerinden arkadaşlarla 7. gününe giren Kimberly Clark grevindeki işçileri ziyaret ettik. Grevci işçilerle sohbet ettik, grev hakkında bilgi aldık.

Grevdeki arkadaşların özgüvenleri hoşuma gitti. Grev çadırında işçi eşlerinin desteğe geldiğini gördüm. İşçiler gayet bilinçli ve mantıklı hareket ediyorlardı. Tabi ki bu güven ve örgütlülükte sendikalı olmalarının rolü de büyüktü. Sendika işçilere ne yapılması gerektiğini öğretmiş, nasıl hareket etmeleri gerektiğini konuşmuş. Bizim gibi işçiler grev yerlerin sık sık ziyaret etmelidir. Bu ziyaretlerle kendimizi bilinçlendirmeliyiz. Bazı şeyleri yaşayarak, görerek daha iyi öğreniriz.

Bizim fabrikada da yılsonu itibariyle toplu iş sözleşmemiz başlayacak. Bu sözleşme bizim için önemli. Kendimizi bugünden hazırlamalıyız. İsteklerimizi almak için ne yapabiliriz, nasıl bir yol izleriz, sendikayla neleri talep edebiliriz, çok iyi bilmemiz gerekiyor. Kimberly Clark grevci işçilerinden öğrendiğim gibi hiçbir zaman yılmadan, direnerek geleceğimize zemin hazırlamalıyız.

Genelde işçiler çok zor şartlar altında çalışıyorlar. Mücadele ederek kimi hakları kazandık. Yarınlarımız için, çocuklarımızın geleceği için mücadeleye devam etmeliyiz. Bunun için grev yerlerini ziyaret etmeli, sendikal mücadeleyi güçlendirmeye çalışmalıyız.

3 Temmuz 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this