UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Grevci İşçileri Yalnız Bırakmadı

Kimberly-Clark İşçileriyle Grev Bayramlaşması

İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, grevdeki Kimberly-Clark işçilerine coşkulu bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Grevin başlangıcından bu yana işçileri yalnız bırakmayan UİD-DER’li işçiler, grevci işçilere Bayram tebriklerini ilettiler, grevin gidişatı hakkında bilgi aldılar, işçi sınıfının mücadele deneyimlerini paylaştılar. UİD-DER Müzik Grubu’nun grev alanında verdiği konser, tüm işçileri ve ailelerini coşkulandırdı, mücadele yolunda taze bir nefes aldırdı. İşçi çocukları cıvıl cıvıl ortalıklarda dolaşarak grev alanını neşelendirdiler.

Fabrikanın kurulu bulunduğu Kavakpınar’da, işçilerin yoğun olarak yaşadığı mahallede bir araya gelen UİD-DER’li işçiler, kortej oluşturarak ana caddeden grev alanına doğru yürüyüşe geçtiler. Kavakpınarlı bir grup genç de korteje katılarak grev alanına yürüdü.

“Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kimberly-Clark İşçisi Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!” sloganlarıyla yürüyen UİD-DER’li işçileri, grevci işçiler ve aileleri de sloganlarla karşıladılar. İşçilerin eşleri, çocukları, anne babaları, kardeşleri de dayanışma için oradaydılar. Onlar da grevcilerin ve UİD-DER’li işçilerin coşkusuna katılarak ortak oldular.

Grev alanında UİD-DER adına bir konuşma yapılarak Kimberly-Clark işçilerinin mücadelesi selamlandı. UİD-DER temsilcisi şöyle konuştu: “Kimberly işvereni sizin ürettiklerinizle kârına kâr katmaya devam ediyor. Ancak size daha yüksek ücret vermeye, haklarınızı vermeye gelince tıpkı diğer patronlar gibi bunu yapmıyor. Sizler de mücadelenizle taleplerinizi yükseltiyor, grev yerini bayram yerine çeviriyorsunuz. Bizler bugün çeşitli sektörlerde sizler gibi mücadele veren işçiler olarak yanınıza geldik. İşçilerin birlik ve dayanışmasını sağlamadan kazanıma ulaşamayacağımızı biliyoruz. Bizler bu nedenle buradayız. İşçi dayanışmasını yükseltmek için buradayız. İşçilerin birlikte olduklarında ne kadar güçlü olduklarını bildiğimiz için buradayız. Kardeşler, UİD-DER’li işçiler olarak mücadeleniz mücadelemizdir diyoruz.”

Konuşmadan sonra UİD-DER’li işçiler ile grevci işçiler bayramlaştılar. Grevci işçiler, dayanışma için orada bulunan herkese bayram şekeri ikram ettiler. Bayramlaşmanın ardından başlayan sohbetlerde, grev sürecindeki gelişmeler, fabrika yönetiminin grevi kırmak amacıyla yaptıkları, grevin başarıya ulaşmasında işçilerin birliğinin ve beraberliğinin ne kadar önemli olduğu konuları üzerinde duruldu.

İşçi Dayanışması bülteni işçilerin arasında elden ele dolaştı. Birçok işçi Kemal Türkler’in yaşamını ve mücadelesini ele alan yazıyı okudu. 1980 öncesinde işçilerin nasıl da örgütlü olduğu, işçilerin alnı ak-başı dik bir şekilde patronların karşısına çıktığı, Kemal Türkler’in ve Maden-İş bunda önemli bir payı olduğu dile getirildi. Emekçi kadınlar İşçi Dayanışması’nda anlatılanları kendilerinin de yaşadığını ifade ettiler.

Sohbetlerin ardından UİD-DER Müzik Grubu’nun ezgileri eşliğinde halaylar çekildi. İşçiler şarkılara coşkuyla eşlik ettiler. İşçi Geliyor Baştan türküsünün “geliyoruz zincirleri kıra kıra, patronların kafasına vura vura” sözlerini haykıran işçiler, mücadelede kararlı olduklarını dile getirdiler. Daha sonra işçiler ve yakınlarıyla röportajlar gerçekleştirildi. Bu röportajlarda işçiler, “grev yerleri işte böyle olmalı” diyen UİD-DER’e teşekkür ettiler.

Aranın ardından yeniden şarkılar, türküler söylendi. Kimberly-Clark işçileri ise fabrika yönetimini ve yönetimin ayak oyunlarına kanarak işbaşı yapan işçileri protesto etmek için uyarladıkları şarkıları seslendirdiler. Coşkulu halayların ve sıcak sohbetlerin sonunda ayrılık vakti geldiğinde grevci işçilerin temsilcisi, UİD-DER’li işçilere emeklerinden dolayı teşekkür etti: “Hepiniz bayramımızı tatlandırdınız, sizler de bayram tadında kalın. Hepinizin yüreğine sağlık.”

UİD-DER temsilcisi ise şöyle konuştu: “En güzel bayram gününü sizlerle yaşadık. Birlikte çektiğimiz halaylarla, attığımız sloganlarla mücadeleniz mücadelemizdir dedik. Umarım fabrikanın kapısından içeri davullarla, zurnalarla girersiniz. O günü de birlikte bayram gibi kutlarız.”

“Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganları hep bir ağızdan coşkuyla atıldı ve UİD-DER’li işçiler yeniden kortejlerini oluşturarak sloganlarla grev alanından ayrıldılar.

31 Temmuz 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this