UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kimberly Clark ve M&T Reklam Direnişlerini Ziyaret Ettik

Gebze’den bir metal işçisi

Gece vardiyasından çıkan ve vardiyası uyan işçiler ile direniş ziyaretlerine gitmeye devam ediyoruz. Birer gün ara ile önce Kimberly Clark’ta grevde olan işçileri sonra M&T Reklam’da direnişte olan işçileri ziyaret ettik. Hem biz UİD-DER’li örgütlü işçiler, hem de fabrikada hak mücadelesi veren grevci ve direnişçi işçiler için güzel bir moral oldu.

1 Temmuzda Kimberly Clark fabrikasında grevci işçileri ziyaret ettik. Kimberly Clark’ı ziyeret eden DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasından sonra grev çadırına geçerek işçilerle sohbet ettik. Sohbet etiğimiz işçiler bizi aralarında görmekten çok memnun olduklarını dile getirdiler. Greve gelinen süreci anlattılar ve yılmadan grevin başarıya ulaşması için elerinden geleni yapacaklarını vurguladılar. Grevci işçilerden biri derneğimizin faaliyetlerini sorarak “sizi aramızda görmek bize çok büyük bir moral veriyor, sizleri sürekli aramızda görmek istiyoruz” dedi. Grevlerine destek olmamızı istedi. Biz de derneğimizin grevci, direnişçi, öncü işçiler tarafından kurulduğunu, yaptığımız çalışmaları ve kampanyaları anlattık. Onlar grevlerine devam ettiği sürece bizlerin de onlara elimizden gelen desteği vereceğimizi söyledik.

“Kimberly Clark İşçisi Yalnız Değildir” ve “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları ile oradan ayrıldık.

2 Temmuzda da Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan M&T Reklam işçilerini ziyaret ettik. Sabah çok erken gittiğimiz için orada iki tane direnişçi kadın işçi vardı. Onlarla oturup sohbet etmeye başladık. Çayırova’da ve Düzce’de devam eden direnişleri hakkında bilgi verdiler. Direnişlerine desteğin azaldığını, bütün sınıf dostlarını direnişlerine destek olmaya beklediklerini anlattılar. Biz sohbet ederken diğer direnişçi işçiler de yavaş yavaş gelmeye başlamıştı. Derneğimizin 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi anmasına gelen bir işçi “Kartal’daki etkinliğiniz çok güzeldi. Slâytlar çok güzeldi, kalabalık ve çok coşkuluydu. Özellikle şarkılar çok etkileyiciydi. İki saat sürdü ama bir iki saat daha sürse sıkılmadan izlerdik, çok güzeldi” diyerek yaptığımız etkinliğin ne kadar coşkulu geçtiğini anlattı.  

Bizler de oradan ayrılırken UİD-DER’in yaptığı çalışmalar, grev ve direniş ziyaretleri ile sınıfın içinde bir işçi örgütü olduğunu düşünüyorduk. İşçilerin bizlere söyledikleri de doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyordu. Bizler bu gurur ile bir daha görüşmek üzere oradan ayrıldık.

3 Temmuz 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this