UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kızıl Hisar Tutsaklarının İsyanı Şiddetle Bastırıldı

Gönderen: Siamak Moayedzadeh

İnsanlıkdışı İran İslami rejimi, 18 Ağustos Pazartesi sabahı, Kızıl Hisar Hapishanesindeki 17 tutsağı darağacına göndererek, korkunç bir kitlesel infaz gerçekleştirdi.

17 Ağustos Pazar günü, Kızıl Hisar Hapishanesi tutsakları, hücre arkadaşlarınının idamını engellemek için bir isyan başlattılar. Fakat İran rejimi yetkilileri tutsaklara ateş açtılar ve bu olayı trajik bir kan banyosuna dönüştürerek bir grup tutsağı katlettiler.

İran’dan gelen haberlere göre, 17 Ağustosta, idam cezasına mahkûm edilmiş bir grup tutsağın infaz hücrelerine nakledilmelerinin ardından, Tahran’ın batısında yer alan Kızıl Hisar Hapishanesinin 1. ve 2. kısımlarındaki ve 2. ve 3. koğuşlarındaki mahkûmlar ayaklandılar ve gardiyanlarla ve hapishanenin güvenlik güçleriyle çatıştılar. Gardiyanlar ateş açarak bir grup protestocu tutsağı katlettiler. Bazı raporlar 40 ilâ 50 tutsağın öldüğünü bildiriyor.

Hapishane isyanı devam ederken, ölüme mahkûm edilen tutsakların aileleri, yakınlarının idamını protesto etmek üzere hapishane dışında toplandılar. Polis ve baskıcı devlet güvenlik güçleri, toplanan kalabalığı dağıtmak için coplarla ve onlarca polis aracıyla saldırıya geçip, protestocuları dövdü ve yaraladı.

25 Ağustos 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this