UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kobay Olmak veya Olmamak!

Bir sağlık işçisi

UİD-DER Sefaköy temsilciliğinde hafta sonu UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğundan arkadaşlarımızın hazırladığı  “Kobay” oyununu izledik. Öncesinde ise UİD-DER’de müzik çalışması yapan arkadaşlarımız bir dinleti verdiler.  

Oyunun başlarında yaşananlara güldük, kahkahalar attık. Ama oyun, sonlara doğru hepimize acı bir gerçeğimizi hatırlattı, bizleri düşündürdü. İlaç tekelleri biz işçi ve emekçilerin yoksulluğundan yararlanıp para karşılığı üzerimizden piyasaya çıkacak ilaçların denemesini yapıyor, hayatımızı riske atıyor hatta birçok “işçi kobay”ın ölümüne sebep oluyorlardı. Bunu da kendi kârlarına kâr katmak için yapıyorlardı elbette. Yoksa asıl amaçları piyasaya çıkacak ilaçların hızlı bir şekilde biz emekçilere ulaşıp, derdimize derman olması değildir. Oyunda gösterilen yoksul bir işçinin ilaçtan ölmesi, ilaç şirketlerinin hayatımızı ne kadar önemsiz gördüğünün bir göstergesiydi.

Oyunun ardından işçi arkadaşlarla aramızda sohbet ettik. Cerrahpaşa’da çalışan bir doktor arkadaşımız kendi hastanelerinde de bu tür deneylerin yapıldığını, oradaki profesörlerin ilaç firmalarıyla anlaşmalar yaptığını, insan hayatının kâr için harcandığını söyledi.

Sağlık tekelleri kötü çalışma ve yaşam koşullarının neden olduğu salgın hastalıkları kendi kârları için kullanıyorlar. Hemen her hastalıkta birçok ilacı satın almamızı istiyorlar. Biz örgütsüz olduğumuz sürece bu böyle olmaya devam edecek. Örgütlenmekten başka çaremiz yok. UİD-DER bütün işçileri tekellere karşı bilinçlenmeye ve örgütlenmeye çağırıyor.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

 

10 Temmuz 2011


...önceki
İşçi Kızı
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this