UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kocaeli Şehir Hastanesi İnşaatında İşçiler İş Bıraktı

2015’te temeli atılan Kocaeli Şehir Hastanesinin inşaatında çalışan işçiler, ödenmeyen ücretleri ve kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktılar. Gama ve Türkerler Holding ortaklığı ile yapımına başlanan hastane inşaatında onlarca taşeron firma yer alıyor. İnşaattaki taşeronlardan biri olan BBS firmasında çalışan işçiler 16 Ekimde iş bıraktılar. Aynı günün gecesinde 3 aydır maaş alamayan ve 15 gündür oyalandıklarını belirten iki işçi de vinçlere çıkarak yetkilere seslendi. İnşaat alanındaki işçiler vinçteki arkadaşlarına seslenerek yanlarında olduklarını dile getirdiler. “Köle Değiliz” diyen inşaat işçileri, 3. Havaalanı inşaatındaki işçilerin mücadelesini hatırlatarak koşullarının neredeyse aynı olduğu belirttiler.

İnşaat işçileri, Gama ve Türkerler yetkililerine taşeron firmalardan maaşlarını alamadıklarını ilettiklerini ancak sorunlarının çözülmediğini dile getirdiler. Taşeron firmaların asıl işverenden ödeme alamadığını, asıl işverenin ise tüm ödemelerin yapıldığını söylediğini belirtilen işçiler, bir an önce ücretlerinin ödenmesini istediler. Sadece denetim yapıldığı günlerde yemeklerin yenilebilir halde olduğunu, işleri biten işçilere hak ettikleri kıdem tazminatlarının ödenmediğini belirttiler. Ödenmeyen maaşlar ve kötü çalışma koşullarına tepki gösteren işçiler 3. Havaalanı inşaatında mücadele eden inşaat işçilerinin durumuna işaret ediyorlar. İşverenlerin inşaat işçilerinin durumunu görmezden geldiğini, bir an önce hastane inşaatının bitirilmesinin istendiğini, işçilerin haklarını kimsenin düşünmediğini ve gerekli denetimlerin yapılmadığını ifade ediyorlar.

Eylem sürerken şantiyeye gelen BBS yöneticileri ile görüşen işçilere alacaklarının yarısı ödendi. Kalan alacaklarının sabah ödeneceğinin taahhüt edilmesi üzerine vinçteki işçiler aşağı inerek eylemlerini sonlandırdılar.

19 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this