UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kocaeli’de İş Cinayeti

İş cinayetleri hız kesmeden devam ediyor. 20 Ocakta Kocaeli’den bir acı haber daha geldi. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan Armetal fabrikasında, Ramazan Karaçay isimli 39 yaşındaki işçi, malların yüklendiği sırada bir ton ağırlığındaki metal kondeksiyonun üzerine düşmesi sonucunda yaşamını yitirdi.

Sanayinin lokomotifi ve bir işçi kenti olan Kocaeli, iş cinayetleri açısından ilk sıralarda geliyor. 2016 yılını geride bıraktığımız şu günlerde, dönüp koca bir yılı işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından değerlendirdiğimizde, durumun vahameti gözler önüne seriliyor. İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi tarafından yayınlanan raporda, 2016 yılında en az 1970 işçinin, Aralık ayında ise 141 işçinin iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

İş güvenliği önlemlerinin alınmaması, uzayan çalışma saatleri, düşük ücretler ve taşeronlaştırma iş kazalarına zemin hazırlıyor. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin sayısı aylık ortalama 150’nin üzerine çıkmış durumda. İşçilerin daha güvenli çalışma ortamlarına sahip olmalarını düzenleyen yasalar hem son derece yetersiz hem de böyle olmasına rağmen en önemli maddeleri sürekli erteleniyor. Hal böyleyken, sermaye sahiplerinin yaptığı yasalar, doğal olarak kendilerini koruyor. İşçi sınıfı için hayatta kalmanın yolu; örgütlenmekten ve dayanışma içinde hareket etmekten geçiyor.

21 Ocak 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this