UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kosta Rika’da Öğretmenler Grevi

Eylülün ilk haftasında Kosta Rika’da Ortaokul Öğretmenleri Sendikası APSE’nin çağrısıyla öğretmenler düşük ücretlere, artan vergilere, kabaran faturalara, emeklilik aylıklarının ve sosyal hakların düşürülmesi için planlanan düzenlemelere karşı greve çıktılar. 7 Eylülde San Jose’de düzenlenen yürüyüşe 5 bin öğretmen ve genç katıldı. 

APSE, işçi sınıfına dönük saldırılar nedeniyle Nisan ve Haziran aylarında da greve çıkmıştı. Eğitim Bakanlığı ise misilleme amacıyla bu sendikayı toplu sözleşmelere dâhil etmemişti. Eyleme katılan işçiler, haklarını ancak bu yolla koruyabileceklerini, eyleme katılarak hükümete bir uyarıda bulunduklarını ifade ettiler. Emeklilik yaşını yükseltmek, 14 yaşındaki öğrencilerin okulun yanı sıra işgücüne katılımının önünü açmak isteyen, ücretlere zam yapmayan hükümete tepki gösterdiler.

Kosta Rika’da son birkaç yılda reel ücretler %3 oranında düştü. 2016’da vergilere yapılan zamlardan toplanan paranın %44’ü 2017 bütçesinde borç ödemesine gidecek. Polis gücüne ayrılan kaynaklar eğitime, sağlığa, konuta ve diğer kamu hizmetlerine ayrılan kaynakları aşıyor. Bu duruma tepki gösteren işçiler, sendikaların hükümetle uzlaşmayı değil mücadele yolunu seçmesini istiyorlar.

16 Eylül 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this