UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Küçük Sanayi İşçilerine Bültenimizi Ulaştırdık

Gebze’den bir grup UİD-DER’li

Merhaba dostlar! UİD-DER’li işçi ve öğrenciler olarak bültenimizin 39. sayısını Hasköy Küçük Sanayi Sitesi işçilerine dağıttık. İşçi Dayanışması bültenine Hasköy işçilerinin gösterdiği olumlu tepkiler bizleri umutlandırdı. Bir işçi arkadaşımız bizlerle dertleşti. Sohbet ederek sorunların neler olduğunu ve nasıl çözüleceğini konuştuk. İşçi arkadaşımız 7 yıldan beri taşeron bir şirkette çalışıyor. Taşeronluğa karşı neler yapılabileceğini sordu.

Dağıtım sırasında karşılaştığımız bir belediye işçisi ise sendikalılaşmanın yollarını arıyordu ve bize bunun nasıl başarılabileceğini sordu. İşçi arkadaşlarının bu konuya olan ilgisizliğinden yakınırken, işçilerin birbirine güvenmediğini söyledi. Biz de bültenimizde konu edinilen “güvensizlik nasıl aşılır” adlı yazıdan hareketle belediye işçisiyle bu durumun nasıl üstesinden gelinebileceğini konuştuk ve derneğimize davet ettik.

Bir genç işçi ise çalıştığı yerde hiçbir sorunun olmadığını, gayet rahat çalışma şartları içinde olduğunu söyleyerek bültenimizi almak istemedi. Bu tabii ki bir yanılsama. Eğer işçiler örgütlü ve bilinçli olsalar hiçbir işçi bu şekilde konuşmaz. Bu işçi dâhil milyonlarca işçi bugün düşük ücret karşılığında uzun saatler çalışıyor, sendikaları yok, sigortaları yok!

Bu sorunları aşmanın yolu örgütlenmekten ve bilinçlenmekten geçiyor. UİD-DER bir işçi örgütü ve bu temelde işçilere yol göstermeye çalışıyor. Bizler daha çok çalışıp daha çok işçilere ulaşırsak, yukarıdaki genç işçi kardeşimiz gibi düşünenlerin sayısı azalacak ve kazanan işçiler olacaktır.

2 Temmuz 2011


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this