UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kurfalı’da Nükleer Santrallere Hayır Standı Açtık

Cevizli’den bir grup işçi

Kartal ilçesine bağlı Kurfalı Mahallesinde, 22 Ekim Cumartesi günü “Nükleer Santraller Derhal Kapatılsın” standımızı kurup, işçi ve emekçilerden imza topladık. Cevizli UİD-DER temsilciliğinden afişlerimiz, imza föylerimiz, masamız ve İşçi Dayanışması bültenimizle mahallenin merkezinde standımızı kurduk.

Çarşıya, pazara, işe, eve gidip gelen emekçiler arasında çok sayıda kişi bizimle konuşmaya, sorular sormaya, olumlu olumsuz fikrini söylemeye ve destekte bulunmaya geldi. Standımıza gençlerin ilgisi daha çoktu. Bu gençler mahalledeki arkadaşlarını çağırdı ve onların da bu anlamlı kampanyaya imzayla katkı sunmasını istediler. İmza föylerimizi isteyen gençler okullarda kendilerinin de imza toplamak istediklerini söylediler.

Kampanyamıza ilgi gösterip imza atanlarla, genel olarak nükleer santrallerin zararlarından, dünyanın neresinde patlarsa patlasın verdiği zararın sınır tanımadığından, doğacak çocuklara yaşanacak bir dünya bırakılmayacağından bahsettik. Mahalleli içinden Çernobil felaketini yaşamış, duymuş ve sonuçlarını görmüş Karadeniz kökenli kişiler “nükleer santral” kelimesini duyar duymaz, “daha fazla söze gerek yok, karşıyım” diyerek imza attılar. Diğer yandan “imza atınca ne olacak?” diyerek karamsar ruh halini yansıtan, “ülkemiz kalkınıyor” gibi milliyetçi ifadelerle nükleer santrallerden yana olduğunu söyleyen insanlar da oldu. Bu kişilere bültenimizin son sayısında yer alan “Türkiye Ekonomisi Büyürken İşçilerin Payına Ne Düşüyor?” başlıklı yazıyı gösterip, büyümenin ne anlama geldiğini anlattık.

İmza standımız boyunca gençlerin imza atmakta daha gönüllü olduğunu fakat orta yaş ve üzeri insanların daha çekingen davrandıklarını gördük. 12 Eylül’ün neden olduğu korkuyu üzerinden atamamış bu yaş kesiminin, fabrikadan çevreye kadar bütün sorunlarda önde durmaktan, sorumluluk almaktan imtina ettiğini görüyoruz. Bu üzücü olsa da, sevindirici olan şey, genç kuşakların baskıcı rejimin kalıntılarını üzerinden atmaya başlamış olmasıdır. Bu gençler fabrikalarda örgütlenecek, işçi örgütlerini evi gibi bilecek, dünya üzerindeki bütün sorunların ortak olduğunu kavrayacak menzile gireceklerdir.

Biz Cevizli UİD-DER temsilciliği olarak Kurfalı gibi işçi mahallelerinde, fabrika ve sanayi merkezlerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz, sınıfımıza gerçekleri anlatıp onları örgütlenmeye çağırmaya devam edeceğiz.

25 Ekim 2011


  Nükleer Santraller Kapatılsın!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this