UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Leer Trim’de İşten Atmalar

Bursa’da Gemlik Serbest Bölge’de kurulu olan ve otomobil koltuklarına kılıf üreten Leer Trim Oto Yan Sanayi fabrikasında işçiler çalışma koşullarını düzeltmek için Türk-İş’e bağlı Teksif sendikasına üye oldular.

683 işçinin çalıştığı fabrikada, 1 hafta gibi kısa bir zaman içerisinde işçilerin %80’i sendikaya üye oldular. Örgütlenmenin açığa çıkması üzerine Leer Trim patronu çok bilindik bir yöntem olan işçi çıkarma yoluna başvurdu. Yaklaşık 15 işçinin işten atıldığı fabrikada işçiler işten atmaları protesto etmek için saat 15.00’te fabrika önünde bir eylem yapmak istediler. Ancak yasak olduğu gerekçesiyle işçiler ve sendikacılar serbest bölgeden içeriye alınmadılar. Ayrıca Leer Trim patronu işçilerin dışarıda bir araya gelmesini engellemek için 07.00-15.00 vardiyasında çalışan işçileri fazla mesai yapmaya zorladı. Mesai çıkışı işçiler patronun tüm engellemelerine rağmen toplu bir şekilde eylemin olduğu yere giderek atılan arkadaşlarına destek verdiler. İşten atılan işçiler, sendika Leer Trim fabrikasına girene kadar mücadele edeceklerini ifade ettiler.

İşten atılan işçiler, sendikalaşma haklarını kullanmalarını engellemek isteyen Leer Trim patronunun ve vekillerinin baskı ve tehditlere maruz kaldıklarını belirterek Gemlik Adliyesi’ne suç duyurusunda da bulundular.

Leer Trim patronu da diğer patronlar gibi, hakkını arayan ve mücadele eden işçileri işten atarak yıldırmak istiyor. Patronların oyunlarını boşa çıkarmak için örgütlü bir şekilde birlikte hareket etmemiz, sınıf dayanışmasını yükseltmemiz gerekiyor.

12 Ekim 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this