UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Limter-İş’ten Basın Açıklaması

Tedi Discount mağazasında çalışan bir işçi, 27 Mayıs tarihinde herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten atıldı. Buna karşı Tedi Discount tekstil mağazalarının depolarında çoğunluk sağlamış olan DİSK’e bağlı Limiter-İş Sendikası, Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde bulunan depo önünde işçilerin katılımıyla bir basın açıklaması yaptı.

“Sendikalı Oldum İşten Atıldım” pankartı taşıyan işçiler, yaptıkları açıklamada Tedi’ye ait Tuzla ve Topkapı’da bulunan depolarda sendikal çoğunluğu sağlayıp (%85’in üzerinde) Anayasanın 90. Maddesine dayanarak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) talebinde bulunduklarını söylediler. Açıklamada, işverenin çözüm yerine işçi kıyımına gittiği belirtilerek sendikaya üye olan işçinin işten atıldığı aktarıldı. Yapılan TİS başvurusu ardından işçilerin üzerindeki baskıların arttığına dikkat çekilen açıklamada, Tedi yöneticilerinin sendikayı tasfiye etme yöntemlerine başvurduğu dile getirildi.

Atılan işçinin geri alınması ve sorunların çözümü için görüşme talep eden sendika, aksi durumda “Tedi’ye ait tüm mağaza ve işyerleri direnişimizin alanları olacaktır” uyarısında bulundu. İşçiler, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganlarını haykırdılar. Atılan sloganlardan sonra basın açıklamasına son verildi.

15 Haziran 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this