UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Lüleburgaz’da Şeker Mitingi

Şeker fabrikalarının özelleştirilmek istenmesine karşı 25 Martta, Lüleburgaz’da binlerce insanın katılımıyla bir miting gerçekleştirildi. Trakya Şeker Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen işçi ve emekçiler, “insan sağlığına ve emeğine sahip çıkacağız!” mesajı verdi.

Eski Hükümet Binası önünde toplanan binlerce işçi ve emekçi kortej oluşturdu, yürüyüş hazırlıklarını tamamladı. Şeker-İş sendikası üyesi Alpullu şeker fabrikası işçileri ve şeker pancarı üreten çiftçiler de aileleriyle birlikte alanda yerlerini aldılar. Kongre Meydanına doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi “Sat Sat Nereye Kadar Artık Bitti Buraya Kadar”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Susma Haykır NBŞ’ye Hayır”, “Şeker İşçisi Yalnız Değildir!” sloganlarını haykırdı.

Miting meydanına “Birleşe Birleşe Kazanacağız!” sloganıyla giren kitle, kürsüden işçi sınıfının ozanı Nâzım Hikmet’in Yürümek şiiriyle karşılandı. Mitingde ilk konuşmayı Trakya Şeker Platformu adına Gürcan Kırım gerçekleştirdi. Şeker-İş sendikasının çağrısıyla Trakya’da emek ve demokrasi güçleri tarafından bir platform oluşturduklarını ifade eden Kırım, platform adına mitinge katılan işçi ve emekçileri selamladı.

Kırım’ın ardından Şeker-İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık konuştu. Saltık 1987 yılında Alpullu Şeker fabrikasında 1100 işçiyle beraber çalışmaya başladığını ve 500 bin ton pancar işlediklerini belirtti. Bugün ise aynı fabrikada 180 işçinin çalıştığını ve yalnızca 120 bin ton pancar işlendiğini sözlerine ekleyerek bu tablonun hükümetlerin şeker politikalarının doğrudan sonucu olduğunu vurguladı. Şeker pancarına kota konulmasının ardından fabrikalara tek bir işçinin dahi alınmadığını belirtti. Bu şekilde oldukça zararlı olan nişasta bazlı şekerin (NBŞ) önünün açıldığını söyleyerek özelleştirmeye karşı olduklarının altını çizdi.

Saltık’ın konuşmasının ardından Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Dr. Bülent Önder ve CHP Milletvekili Veli Ağbaba konuştu. Bülent Önder yediğimiz gıdaların %40’ında NBŞ bulunduğunu ve bu tablonun insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olduğunu belirtti. Veli Ağbaba ise şeker fabrikalarının satılmasının sadece işçiye ve çiftçiye zararı olmadığını tüm halkın bundan olumsuz yönde etkileneceğini belirterek, mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

26 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this