UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Maden İşçileri Ocaktan Çıkmıyor

Maden işçileri hükümetin maden ocaklarının özelleştirilmesinin yolunu açan torba yasasına eylemlerle tepki gösteriyor. Zonguldak’ta ve Bartın’da TTK’da çalışan madenciler, Gelik, Karadon, Amasra ve Kandilli ocaklarında gece vardiyasının ardından yer üstüne çıkmadı. Sabah vardiyasına gelen işçiler de, arkadaşlarının çıkmaması üzerine ocak önünde beklemeye başladı. Kandilli Beldesindeki Armutçuk Müessese Müdürlüğü’nde gündüz vardiyasındaki madenciler de ocağa inerek, önceki vardiyadaki arkadaşlarına katıldılar.

Maden işçileri, TBMM Plan ve Bütçe komisyonundan geçen torba yasanın maden sahalarının bölünerek ruhsatlandırılmasını ve bu ruhsatları satmayı sağlayan, böylece maden sahalarının özelleştirilmesinin önünü açan 58. maddesinin çekilmesini istiyor. Genel Maden İşçileri Sendikası, tasarı komisyondan geçmeden önce, işçi ölümlerinin artmasına neden olabileceğini ifade ederek maddenin tasarıdan çıkarılmasını istemişti. Ancak hükümet bu uyarıları dikkate almadı ve AKP’lilerin oylarıyla tasarı komisyondan geçirdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, işçilerin maden ocağını terk etmemesi üzerine yaptığı açıklamada, işçilerin kendilerinin bu eylemi başlattığını söyledi. Sendikanın Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, ocak önünde yaptığı açıklamada, maddenin bu hafta Meclis’e geleceğini, işçilerin geç kalmak istemedikleri için bu sabah itibarıyla ocaktan çıkmadıklarını anlattı. Eşitmez şöyle konuştu:

“Torba yasadan kaynaklanan kısım kısım bölünerek, satılmasına tepki olarak arkadaşlarımızın böyle bir tepkisi var. Ülkenin şartlarına baktığımız zaman böyle bir şey yaşamak istemiyoruz; ama biz, uzlaşı içinde olmak istiyoruz. Eğer mevcudu koruyarak, işyerimizin yaşatılması isteniyorsa acilen işçi alınması gerekir. Dolayısıyla kavgamız; işimizin, aşımızın, ekmeğimizin kavgası. Başka bir kavga yok. Mevcut şartlara baktığımız zaman da işyeri boşaltılmadan diğer işçi arkadaşlarımızın işe girmesi söz konusu değil. Burada, yer altında yaklaşık 250 madenci arkadaşımız var. Yer üstünde de yaklaşık 800 işçi arkadaşımız işe girmedi. Diğer müesseselerde de olduğunu duyduk. Maden işçisini belli bir zaman sonra durdurmakta bizler bile sıkıntı çekebiliriz. Biz, uzlaşı istiyoruz. Biz, işimizi yaşatmak istiyoruz. Başka bir amacımız yok.”

Madenciler yerin yüzlerce metre altında tepkilerini sloganlarla haykırıyor ve 58. madde tasarıdan geri çekilene kadar eylemi sürdüreceklerini kararlılıkla dile getiriyor.

6 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this