UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Maden İşçileri Taşeronlaştırmayı Protesto Ettiler 

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi’nin maden ocağındaki tamir ve tarama işlerini taşeron şirketlere ihale etmek istemesi, maden işçileri tarafından protesto edildi. Maden işçileri 23 Ocakta bir eylem gerçekleştirdiler.

TTK Armutçuk Müessesi önünde toplanan yüzlerce madenci, “Taşeron Demek Ölüm Demek!” pankartı açtılar. İşçiler, “Susma Haykır Taşerona Hayır”, “Madenci Sendika Omuz Omuza”, “Maden İşçisi Demokrasi Bekçisi”, “Taşeron İstemiyoruz!” sloganları eşliğinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şubesine yürüdüler.

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, Armutçuk Müessesesi’nin tamir ve tarama işlerinin taşerona verilmek istendiğini ve ihalenin 17 Şubatta yapılacağını söyledi. Mutlu, TTK’da taşeron çalıştırılmasına karşı olduklarını belirterek, “ocaklarımıza taşeron sokmamak için eylemlerimiz artarak devam edecektir” dedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ ise, madenlerde taşeronun büyük bir risk olduğunu belirterek şöyle konuştu: “17 Mayıs 2010’da Karadon’da 30 arkadaşımızı, 7 Ocak 2013’de Kozlu’da 8 arkadaşımızı taşeron şirketlerin çalıştığı sahalarda kaybettik. Ve göz göre göre gelen bu kazaları, iş cinayeti olarak tanımladık. Bugün hâlâ bu uygulamayı sürdürmeye kalkmak anlaşılabilir bir durum değildir.”  Uludağ, taşerona şiddetle karşı çıktıklarını vurgulayarak, “Bu düşünceden derhal vazgeçilmeli ve Kurum bu işleri kendisi yapmalıdır. İşçi açıkları en kısa sürede giderilmelidir” dedi.

24 Ocak 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this