UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mardin’de İşten Atılan Taşeron İşçilerden Eylem

Mardin’in Midyat ilçesinde devlet hastanesinde çalışan 11 taşeron işçi işten atıldı. Hastanenin çeşitli bölümlerinde çalışan işçiler, herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldılar. Bunun üzerine, hastane hekimleri, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları işçilerin işten atılmasını protesto ettiler ve sağlık hizmeti vermeyeceklerini açıkladılar.

Yapılan basın açıklamasında konuşan Ramazan Eroğlu adlı işçi, “Bugün 11 işçi arkadaşımız hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartılmıştır. Bu arkadaşlarımız sekiz yıldır bu kurumda çalışmaktadır. Birçoğu evli ya da ev geçindirmek zorunda olan insanlardır. Birileri ekmek yememize tahammül edememektedir. Biz ekmeğimize, emeğimize uzanan ellerin geri çekilmesini istiyoruz” dedi.

Atılan işçilerin geri alınmasının talep edildiği protesto eyleminde, işçilere destek veren hastane hekimlerinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Aykut Çopadak da bir konuşma yaptı. İşten atmaları kınayan Çopadak, şöyle konuştu: “Türkiye’de milyonlarca taşeron işçi güvencesiz olarak çalışmakta. Genel sekreterliğin bir an önce işten çıkarmaları durdurmasını istiyoruz. Biz sağlık çalışanları olarak yan yanayız, çalışanlarımız işe dönmediği takdirde biz de yanlarında olacağız. Bir gün süre vererek yarından itibaren, işlerine döndükleri bildirilmezse işlerimize, polikliniğimize, acil servisler dışında devam edemeyeceğiz.”

İşçiler sloganlarla tepkilerini dile getirdiler ve eylem sona erdi.

30 Mart 2014


...önceki
Tahterevalli
  İşçi Hareketi

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this