UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Marikana Madencileri Grev Yaptı

Güney Afrika’da Marikana’daki Lonmin madenlerinde çalışan binlerce işçi, Maden İşçileri Birliği ve İnşaat İşçileri Sendikası (AMCU) üyesi bir işçinin geçtiğimiz Cumartesi günü öldürülmesinin ardından 14 Mayısta iş bıraktı. Maden önünde toplanan işçiler madene inmeyi reddettiler. Binlerce işçi yolları kapatarak, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 34 madencinin katledildiği alanda toplandılar.

İşçiler “Polis köpektir. Defolun!”, “Kahrolsun NUM, bugün onları yok edeceğiz!” sloganlarını haykırdılar. İşçiler devletin yanında yer alan ve mücadeleci işçilere karşı bu tür saldırıları organize ettiği bilinen Maden İşçilerinin Ulusal Sendikası NUM’un kapatılmasını istiyorlar. İşçiler “Artık burada NUM üyeleri çoğunlukta değil. Fakat hem maden yönetimi hem de devlet NUM’dan yana. Onlar silah kullanıyorlar, AMCU üyelerini öldürüyorlar. Lonmin madeni ise onları koruyor” diyorlar.

Öldürülen AMCU üyesi ise, Marikana katliamı davasında tanıklık yapacak bir kişiydi ve bugüne kadar onlarca tehdit mesajları almıştı. Birçok işçi onun öldürülmesinden dolayı NUM sendikasını suçluyor. Lonmin maden yönetimi ise grevin yasadışı olduğunu ileri sürüyor ve işlerine geri dönmeyen işçileri işten çıkarmakla tehdit ediyor. Madenciler katliamlara ve suikastlara rağmen sarı sendika NUM’u madenden defetme mücadelesini sürdürüyorlar.

16 Mayıs 2013


...önceki
Nikbinlik
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this