UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Meris Tekstil’de Sendika Düşmanlığı: 39 İşçi İşten Çıkarıldı

İzmir Gaziemir’de Ege Serbest Bölge’de kurulu Meris Tekstil’de çalışan işçiler Türk-İş’e bağlı Teksif Sendikasına üye oldukları için patronun işten atma saldırısına maruz kaldılar. Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş güvencesi için sendikalaşan işçilerden 39’u işten çıkarıldı. Teksif Sendikası İzmir Şubesi, işten atmaları serbest bölge girişinde yaptığı basın açıklaması ile protesto etti. Basın açıklamasına Türk-İş’e bağlı sendikaların şube yöneticileri, yine Teksif Sendikasına üye olduğu için işten atılan ve 80 gündür direnişte olan Hugo Boss işçisi Fatih Uyda da katıldı.

Teksif Sendikası İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy yaptığı açıklamada, serbest bölgelerin patronlara sınırsız, kuralsız, hukuksuz ve denetimsiz sömürü olanağı sunduğuna dikkat çekti. Sendikanın bugüne kadarki örgütlenme çalışmalarının patron veya patron vekilleri tarafından engellendiğini ifade etti. Türkiye’ye hak ve özgürlükler konusunda direktifler veren Avrupa ülkelerinin, Türkiye’de faaliyet yürüten ve sömürü düzenine ortak olan Batılı markaların uygulamalarına sessiz kaldıklarını dile getirdi.

Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son zamanlarda çıkan KHK’lar bizlere üzerimizden vahşice daha çok kârlar elde edileceğini, ekmeğimizin küçüleceğini ve geleceğimizin karartılacağını göstermektedir. Serbest bölgeler ve sanayi bölgelerindeki tüm çalışan emekçileri kendi işkollarında örgütlenerek mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”

11 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this