UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mermer Fabrikasında İki İşçi Hayatını Kaybetti

Sivas’ta Organize Sanayi Bölgesinde bulunan mermer fabrikasında gerçekleşen iş cinayetinde iki işçi hayatını kaybetti. 34 yaşındaki Fatih Demir ile 25 yaşındaki Sinan Almacı mermer blokların üzerlerine devrilmesi sonucu sıkışarak feci şekilde can verdiler. İş kazası sabaha karşı 05.30 sularında meydana geldi. Mermer bloklar altında sıkışan işçiler sabah vardiya değişimine gelen işçi arkadaşları tarafından fark edildiler. İşçiler, arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldılar fakat sıkışmadan dolayı oluşan iç kanama nedeniyle hayatlarını kaybettiler.

İşyerlerinde iş güvenliği önlemlerinin alınmaması işçileri öldürüyor, sakat bırakıyor. Yüzlerce işçi her ay iş cinayetlerine kurban gidiyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin açıkladığı rapora göre Mart ayında 148 işçi hayatını kaybetti. 2017’nin ilk üç ayında ise 441 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu işçilerin arasında 8 Mart etkinliği için Bursa’dan Ankara’ya doğru yola çıkan Türk Metal üyesi 7 kadın işçi de var. İşçilerin dirisine de ölüsüne de saygısı olmayan patronlar, bu acı olayla ilgili olarak işyerinde çalışan diğer işçilere hiçbir açıklamada bulunmadılar. Olayı basından öğrenen işçilerin üretimi durdurmasına izin verilmedi.

Öte yandan iktidarın işçilere ve işçi örgütlerine dönük saldırıları dizginsizce devam ediyor. OHAL bahanesiyle işçilerin her türlü hak arama yolu tıkanıyor. Eylemler, grevler, direnişler yasaklanıyor. Sendikacılık yapan sendikacılar TÜMTİS örneğinde olduğu gibi hapse atılıyor. Bu durum işçilerin örgütsüzlüğünü ve sorunlarını derinleştiriyor. Örgütsüz işçiler, iş güvenliği önlemlerinin alınması için mücadele yürütemiyorlar ve örgütsüzlük işçileri öldürüyor.

İşyerlerinde İşçilerin sağlığını ve güvenliğini korumak patronun sorumluluğundadır. Günlük olarak denetimlerin yapılması, iş kazasına sebebiyet verecek tehlikeli durumların saptanması ve tehlikenin ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Sağlık ve güvenlik önlemlerinin üstünkörü yapılmaması, geçiştirilmemesi ya da ertelenmemesi gerekir. Bunlara izin vermemek için haklarımızı bilip işyerlerinde örgütlenmeliyiz. İşçiler olarak kendi sağlığımızı ve canımızı korumak, sağlık ve güvenlik önlemlerini aldırmak için mücadele etmeliyiz.

6 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this