UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde İşten Atma Saldırısı

Yerel seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan MHP’li Burhanettin Kocamaz, göreve geldiği günden bu yana 1700’den fazla belediye işçisini işten attı. Bayram öncesinde de işçi kıyımına devam eden Kocamaz, 1 Ekimde 1368 işçiyi işten çıkardı.

Belediyeye bağlı taşeron firmaların ihale sürecinin bitmesiyle beraber işçilerin bayram sonuna kadar izinli oldukları açıklandı. Bayramdan sonra çalışmaya devam edecek olanlara SMS gönderileceği söylendi. Bazı işçilerin cep telefonlarına kısa mesajlar gönderildi ve işe gelmeleri istendi. Ancak 1368 işçiye böyle bir mesaj gelmedi.

İşten çıkarılan işçiler bu saldırıya tepki gösterdiler. Bayramdan önce belediyenin bir işçi kıyımı yaptığını söyleyen işçiler, örgütlü oldukları Genel-İş Sendikası Mersin Şubesi ile beraber 1 Ekimde bir eylem gerçekleştirdiler. Sendika binası önünde toplanan yüzlerce işçi, Büyükşehir Belediyesi’ne doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. “İşten Atmalar Yasaklansın!” diye haykıran işçiler, belediyenin önüne geldiklerinde polis barikatı ile karşılaştılar.

Burada bir konuşma yapan Genel-İş Mersin Şube Sekreteri Vakkas Kılınç, işçilere işten çıkarıldıklarını doğrudan söylemeyen, onları askıya alan belediye yönetimine tepki gösterdi. İşten atmaların siyasi ve keyfi olduğunu vurguladı. Kılınç’ın ardından bir konuşma yapan Şube Başkanı Kemal Göksoy ise bu yönetim döneminde işten çıkarılan işçi sayısının 1500’e yaklaştığını ifade etti. Burhanettin Kocamaz’ın işçilere yönelik bu saldırısına sessiz kalmayacaklarını ifade eden Göksoy işçilerin işlerine geri alınmasını talep etti.

Konuşmaların ardından işçiler eylemlerini sonlandırarak sendika şubelerine geri döndüler.

2 Ekim 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this