UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersin Emek ve Demokrasi Platformundan İzocam Ziyareti

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Tarsus’ta bulunan İzocam fabrikasında 18 Ocaktan bu yana grevde olan işçilere dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. 25 Ocakta gerçekleştirilen ziyarette Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş da hazır bulundu. 2014’te İzocam’da örgütlenen Kristal-İş sendikası, İzocam yönetiminin itirazı nedeniyle yetkiyi ancak 2018’de almıştı.


Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Tarsus’ta bulunan İzocam fabrikasında 18 Ocaktan bu yana grevde olan işçilere dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. 25 Ocakta gerçekleştirilen ziyarette Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş da hazır bulundu.

Çetintaş, yaptığı konuşmada şu hususlara değindi: “Türkiye’deki koşullar malum ama biz hiçbir zaman biat kültürüyle hareket etmedik, yani ne verirsek razı olun onunla yetinin politikasına boyun eğmedik. Bugün İzocam’da da ücret taleplerimiz onların dediği gibi değil. İzocam ücretleri düşük, 4 tane ikramiyeyi ücretlere giydirmiş durumda. Çok çeşitli ücretler var burada ama geneli düşük. Çünkü buradaki çalışma ortamı barış içerisinde olmadığı için ücretlerde de karışık bir politika var. Enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi yüzde 20 oranında değil. Pazarlardaki enflasyon yüzde 40 ila yüzde 60’lardadır. Biz yüzde 20 talep ettik ama işveren bunu kabul etmedi. Bize ‘size ikramiyeyi verelim, ana ücrette de yüzde 6 zam verelim’ dediler. Baştan 600 lira herkese seyyanen ücret verdiler. 2018 için 100 lira verdiler ama onlar daha önce enflasyonu vermişlerdi. Onu da geri çektiler. Bugün İzocam’ın dünyadaki en iyi 500 şirketin içinde önemli bir yeri var. Bunu çalışarak, üreterek, rekabet edecek bir seviyeye buradaki işçi arkadaşlarımız getirdi. En doğal hakkımız olan devletin kabul ettiği, TÜİK’in açıkladığı enflasyonu istedik. Ancak buna bile yanaşmayan bir yönetim anlayışıyla mücadele ediyoruz ve işçi arkadaşlarımızın talepleri yerine getirilmeden mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz.”

2014’te İzocam’da örgütlenen Kristal-İş sendikası, İzocam yönetiminin itirazı nedeniyle yetkiyi ancak 2018’de almıştı. İlk toplu sözleşmede yaşanan anlaşmazlıktan ve 3 işçinin işten çıkarılmasından ötürü sendika grev kararı aldı. İşçiler İzocam yönetiminin düşük ücret dayatmasını kabul etmeyeceklerini ve grevlerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

26 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this