UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersin Limanı’nda Sular Durulmuyor!

Mersin’den UİD-DER’li işçi ve öğrenciler

Mersin Limanı’nda TÜMTİS’te örgütlü olan MPO işçilerinin sendikal örgütlülükleri şirket yönetimi tarafından uzun süredir tanınmıyor. İşçiler bu tutumun karşısında uzun zamandır mücadele yürütüyorlar. TÜMTİS’te örgütlü olan Akan-Sel işçileri, Liman-İş’te örgütlü olan MIP ve MLH işçileri, Dev-Sağlık İş’te örgütlü ve direnişte olan Toros Devlet Hastanesi çalışanları, Uğur-San işçileri ve işçi sınıfı dostlarının da katılımıyla işçiler patronu bir kez daha uyardılar. Önce 8-16 vardiyasındaki işçiler dışarıya sloganlar ve alkışlar eşliğinde yürüdüler. Sonra diğer vardiyadaki işçiler dışarıdan sloganlara başlayarak işçi arkadaşlarını karşıladılar.

TÜMTİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz şu açıklamayı yaptı: “Daha önce Akan-Sel tarafından yapılan yükleme-boşaltma işleri muvazaalı (danışıklı) bir şekilde MPO unvanlı taşeron firmaya verilmiştir. Aynı iş, aynı işçilerle, aynı araç ve makinelerle, aynı yerde yapılmaktadır. Akan-Sel Nakliyat için Çalışma Bakanlığından yetki alındığında MPO henüz kurulmamıştı ve işçilerin tamamı Akan-Sel Nakliyat çalışanı idi. Yapılan bu haksızlığa karşı MIP yöneticilerinden Akan-Sel Nakliyat ile imzalanan TİS maddelerinin MPO için de uygulanmasını istedik. Karşılaştığımız engellemelere yönelik olarak Mersin İş Mahkemesine başvuruda bulunduk. 20 Nisanda görülecek duruşmayı göz önüne alarak iş barışının bozulmasından sorumlu değiliz. Buradan tüm işçi sınıfı örgütlerini üyelerimizin anayasal haklarının yerine getirilmesi mücadelesinde dayanışmaya çağırıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından işçiler “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direnen işçi asla yenilmez”, “TÜMTİS nerede biz oradayız”, “Sözleşme hakkımız engellenemez” sloganlarını coşkulu bir şekilde attılar. Gürel Yılmaz’ın yaklaşan 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirtmesiyle eylem sona erdi.

Bizler de UİD-DER’li işçi ve öğrenciler olarak sürecin en başından beri yanında olduğumuz liman işçilerine ilerleyen süreçte hep yanlarında olacağımızı söyleyerek limandan ayrıldık.

19 Nisan 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this