UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersin’de “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek” Etkinliği

Dünyamızda ve Ortadoğu coğrafyasında süren savaşlar nedeniyle yıkım her geçen gün artıyor. Gün geçtikçe daha çok insan savaşlar yüzünden hayatını kaybediyor. Gözünü kâr hırsı bürümüş patronlar sınıfı daha fazla kâr elde edebilmek için kan dökmeye devam ediyorlar. Yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanında süren savaşlarla işçi ve emekçiler açlığa, sefalete, acı ve ölüme sürükleniyorlar. Tüm bu yaşananlara karşı işçi ve emekçilerin emperyalist savaşa karşı neler yapması gerektiğini kavramak için UİD-DER Mersin temsilciliğinde “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek” sloganıyla bir etkinlik gerçekleştirdik.

Etkiliğimize, Mersin Limanı işçileri, direnişçi belediye işçileri, metal işçileri, eğitim işçileri, çeşitli sektörlerden işçiler, işçi aileleri ve öğrenciler katıldılar. Sunum boyunca Ortadoğu’da, Afrika’da ve Ukrayna’da süren savaşlarda yaşanan acılar ve yıkımlar anlatıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada süren savaşın ateşinin daha yakından hissedildiği, işçi ve emekçilerin yaşamını daha çok etkilediği gözler önüne serildi. İzlenen video ve görüntülerde savaşın sürdüğü yerlerde sınıf kardeşlerimizin yaşadığı acıyı hep birlikte hissettik. Kapitalistlerin daha fazla kâr edebilmek için işçi ve emekçilerin yaşamına nasıl kıydıklarına şahit olduk. Sürüp giden emperyalist savaşla birlikte; bir yanda işçi ve emekçiler acıyı ve ölümü yaşarken diğer yanda kapitalistlerin sefahat içinde yaşadıklarını bir kez daha gördük. İşçi ve emekçilerin emperyalist savaşa karşı neler yapması gerektiğini hep birlikte öğrendik.

UİD-DER müzik grubunun seslendirdiği Türkçe, Kürtçe, Arapça ezgiler tüm dünyadaki işçi ve emekçilerin yaşadığı acıların ortak olduğunu anlattı. Sürüp giden emperyalist savaşa ve gözünü kâr hırsı bürümüş kapitalistlere karşı işçi ve emekçiler hep birlikte örgütlü mücadeleyi yükseltmelidirler. Etkinliğin sonunda dünyaya barışın işçilerle geleceğini sloganlarla ve hep bir ağızdan söylenen türkülerle yineledik. Etkinliğin ardından yapılan sohbetlerde, işçiler böyle bir etkinlik gerçekleştirdikleri için UİD-DER’li işçilere teşekkür ettiler.

23 Şubat 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this