UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersin’de “İşçilerin Sorunlarına Kim Sahip Çıkacak?” Etkinliği

UİD-DER Mersin temsilciliğinde 9 Mart Pazar günü ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik. Etkinliğimize, Mersin Limanı işçileri, tekstil işçileri, eğitim işçileri, poşet fabrikası işçileri, Mersin ve Adana’dan farklı sektörlerden işçiler ve öğrenciler katıldı.

Yeni başlangıçlar yeni umutları da beraberinde getirir. Geleceğe doğru daha kararlı adımlar atılmasını sağlar. Bu duygu ve düşüncelerle “İşçilerin Sorunlarına Kim Sahip Çıkacak” başlığıyla Mersin temsilciliğimizde gerçekleştirdiğimiz ilk etkinliğimize; yaşadıkları direnişlerde UİD-DER ile tanışan işçiler, çocuklarıyla ve eşleriyle birlikte katıldılar. İşçilerin yaşadıkları sorunlar, fabrikalarda ve işyerlerinde karşılaşılan zorluklar ve işçilerin karşılaştığı bu sorunlara kimin sahip çıkacağı, UİD-DER tarafından yürütülen kampanyalar sunum eşliğinde anlatıldı. Ve etkinliğimize katılan işçi arkadaşlarımız tarafından ilgiyle izlendi. İşçilerin birlik ve dayanışmaya daha çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde UİD-DER’ in Mersin temsilciliğinde gerçekleştirdiğimiz ilk etkinliğe katılan işçi arkadaşlarımız güç ve moral buldu.

Etkinliğin başlamasıyla birlikte hüznü, coşkuyu ve mutluluğu hep beraber yaşadık. Patronların işçilere dayattığı koşullar, işçilerin can yakan sorunları, aslında bu sorunların çözümsüz olmadığı ve UİD-DER’li işçilerin bu uğurda yürüttüğü sabırlı mücadele sunum boyunca anlatıldı. Aynı zamanda işçi korosunun söylediği şarkı ve türkülerle etkinliğimizin coşkusu giderek arttı. Türküler hep bir ağızdan söylendi.

Verilen arayla çaylar yudumlandı, sohbet edildi. Aranın ardından UİD-DER’in geçmiş dönemde yürüttüğü çalışmalar ve gelecekte yine UİD-DER’in işçilerin sorunlarına sahip çıkacağı sunum eşliğinde anlatılmaya devam etti. “Direniş Halayı”, “İşçinin Türküsü” ezgileri ve diğer türküler hep bir ağızdan söylendi. Etkinliğin sonunda, bir liman işçisi Mersin liman işçilerinin direnişte besteledikleri türküyü söyledi. Etkinliğe katılan tüm işçiler türküye hep bir ağızdan eşlik ettiler.

Etkinlik alkışlarla son bulurken, işçiler böyle bir gün geçirmiş ve bilinçlenmiş olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Mersin temsilciliğinde gerçekleştirdiği bu etkinlikle UİD-DER, işçilerin birlik ve dayanışmasının örgütlenmesi için Çukurova topraklarında da mücadele etmeye devam ediyor.

10 Mart 2014


...önceki
Tahterevalli
  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this