UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersinli İşçiler UİD-DER’de Buluştu

Mersinli işçiler, “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” konulu etkinlikte UİD-DER Mersin temsilciğinde bir araya geldiler. İşçilerin en can yakıcı sorunları temelinde bir araya gelmesi ve bu uğurda mücadele etmesi için çalışmalar yürüten örgütümüz UİD-DER, 21 Aralık Pazar günü Mersin ve Adana’dan farklı sektörlerden işçileri bir araya getirdi. Etkinliğe Mersin Limanı işçileri, belediye işçileri, plastik sektöründe çalışan işçiler, Mersin ve Adana’dan farklı sektörlerden işçiler, işçi aileleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik boyunca gösterilen videolarda, farklı sektörlerden işçilerin taşeronlaştırmaya, düşük ücretlere ve uzayan iş saatlerine dair düşünceleri ve bu sorunlar sebebiyle neler yaşadıkları izlendi. Ayrıca UİD-DER’in bu sorunlara karşı yürüttüğü çalışmaları anlatan video da izlendi. Gerçekleştirilen sunum boyunca işçilerin yaşadıkları bu sorunların bireysel sorunlar olmadığı ve bu sorunların ancak örgütlü bir biçimde mücadele edilerek çözülebileceği anlatıldı. Bu sorunların sebebinin ücretli kölelik düzeni kapitalizm olduğu, asıl olan mücadelenin de sisteme karşı verilmesi gerektiği anlatıldı. Bir yanda patronların sefahat içinde yaşamasına ama öte yanda işçilerin sefalet ücretiyle yaşamak zorunda kalmasına dikkat çekildi. UİD-DER’in başlattığı “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” kampanyasının ne kadar önemli olduğu, işçilerin bu kampanyaya neden sahip çıkması gerektiği ve bu sorunlarla mücadele etmenin önemi gözler önüne serildi. Etkinlik boyunca UİD-DER işçi korosunun söylediği şarkı ve türkülerle coşku giderek arttı.

Etkinlik sonunda işçilerin yaşadıkları sorunlara dair sohbetler edildi. Etkinliğe katılan işçiler, UİD-DER’e böyle bir etkinlik gerçekleştirdiği için teşekkür ettiler. “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” kampanyasının talepleri etrafında birleşmenin önemli olduğunu söylediler.

23 Aralık 2014


  Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this