UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mısır’da Dokuma ve İplik İşçilerinin Grevi Büyüyor

Mısır’ın Mahalla kentinde 6 bini aşkın iplik ve dokuma işçisi, 7 Ağustosta süresiz olarak greve çıktı. Mısır İplik ve Dokuma fabrikası işçilerinin grevi, Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin ve parlamentonun vaat ettiği %10 prim sözünü tutmamaları üzerine patlak verdi. Cumhurbaşkanı Sisi, Haziran ayında kamuda çalışan tüm işçilere %10 zam sözü vermişti. Hükümet, Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada ise bu zammın fabrika işçilerini kapsamadığını duyurdu. İşçiler, ücretlerinin yükseltilmesini ve ayrıca ödemesi geciktirilen geçmiş ayların primlerinin de ödenmesini istiyorlar.

Pazartesi 6 bin işçiyle başlayan grev, on bin işçinin daha katılmasıyla büyüdü. 25 bin işçinin çalıştığı dokuma ve iplik fabrikasında işçilerin yarıdan fazlasının greve çıkması, üretimde ciddi aksamaların yaşanmasına sebep oluyor ve bu durum hükümet üzerinde basınç oluşturuyor. Grevin ülkede enflasyonun yüzde 29,8’den yüzde 33’e yükseldiği, işçi ve emekçilerin alım gücünün giderek düştüğü bir dönemde patlak vermesi, işçilerin gün geçtikçe ağırlaşan çalışma ve yaşam koşullarına daha fazla tahammül edemediklerini gösteriyor.

Gharbiya Valisi Ahmed Deif Saqr, fabrika müdüründen işçilerle görüşmesini ve işçilerin grevi sonlandırmasını istedi. İşçiler, birikmiş prim ve ikramiyelerin tümü ödeninceye ve bu konuda hükümetin ilgili bakanlığı tarafından resmi düzeyde bir karar çıkartılıncaya kadar greve devam edeceklerini açıkladılar.

13 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this