UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mücadele Yolunda İnatla, İnançla Yürüyenlere Bin Selam!

Gebze’den UİD-DER üyesi işçiler

Merhaba dostlar. UİD-DER üyesi işçiler olarak 1 Mayıs’a yönelik yürüttüğümüz çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Öncelikle 19 Nisanda Orhanlı Belediyesi Kültür Merkezinde derneğimizin merkezî olarak gerçekleştirdiği “İşçi Dayanışması Şenliği”nde emeği geçen kadını erkeği, genci yaşlısı tüm işçi arkadaşların emeklerine ve yüreklerine sağlık.

Bu şenlik için diğer temsilciliklerimizde olduğu gibi biz de Gebze’de hummalı bir çalışma yürüttük. Hafta içinde işçi arkadaşlarımızla birlikte sendikalara ve köy derneklerine giderek yanımızda getirdiğimiz senlik afişlerini duyuru panolarına astık. Bunun yanı sıra gece demeden gündüz demeden Gebze’deki tüm işçi mahallelerinde şenliğimizin davetiyelerini işçilere ulaştırdık. Bunları yaparken hem 1 Mayıs’ın önemini anlatıyor hem de öncesinde gerçekleşecek İşçi Dayanışması Şenliğimizin duyurusunu yapıyorduk.

O gün için yapılması gereken hazırlıklar neredeyse bitmişti ama bizim sabırsızlığımız ve heyecanımız bitmek bilmiyordu. Nihayet 19 Nisan Pazar sabahı olmuştu. Mahallelerde bekleyen otobüslerde yerimizi almış, işçi arkadaşlarımız, eşleri, çocukları, bir bayram neşesinde içimiz kıpır kıpır hareket saatini bekliyorduk. Yola çıktığımızda, otobüslerde söylediğimiz türküler ve şarkılarla heyecanımızı biraz olsun yatıştırmaya çalıştık. Şenliğin olacağı yere geldiğimizde bizleri İstanbul’un farklı bölgelerinden gelen işçi arkadaşlarımız büyük bir sıcaklıkla karşıladı. Salona girdiğimizde, “Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık”, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz”, “Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey”, “Yaşasın Militan Sınıf Sendikacılığı” pankartlarının duvarları süslediğini gördük. Şenlik için her şey düşünülmüştü. Etkinlik boyunca çocukların bahçede oyun oynaması için bir grup dernek üyesi görevlendirilmişti. Dışarıda ayrıca yiyecek standı ve kitap stantları yer alıyordu. UİD-DER Resim ve Fotoğraf Kolunun hazırlamış olduğu, resim ve fotoğraf sergisi de yoğun ilgi çekti.

Bölgelerden gelen işçi arkadaşlarımızla salon tıklım tıklım dolmuş ve artık nefesimizi tutmuştuk. Şenliğimiz UİD-DER İşçi Korosunun ve Yıldızlara Özgürlük grubunun seslendirdiği “Merhaba” parçasıyla başladı. Devrim şehitleri için saygı duruşundan sonra açılışı derneğimizin temsilcilerinden bir kadın işçi arkadaşımız yaptı. Kısa ve anlamlı ajitatif konuşmasıyla salondan büyük alkış aldı. Sonra direnişçi işçiler adına Sinter Metal direnişçisi bir kadın işçi konuştu. Koromuzun ve Yıldızlara Özgürlük grubunun 10 dilde söylediği parçalarla hem duygulandık hem de coştuk. UİD-DER şiir topluluğunun söylediği şiirlerle ise bir kez daha mücadeleye olan inancımızı perçinledik. Slayt gösterimi ve yapılan konuşmalarla 1 Mayıs’ın önemi anlatılırken, sınıfımızın mücadele deneyimine vurgu yapıldı. Şenlikte yarım saatlik arayla birlikte 4 saat boyunca coşku hiç dinmezken koro ve müzik grubumuz sergilediği performansla büyük ilgi topladı. Şenliğimiz, sloganlarla ve Enternasyonal marşının coşkuyla söylenmesiyle son buldu.

UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!

20 Nisan 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this