UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Muğla’da Ücretleri Ödenmeyen İşçiler İş Durdurdular

Muğla Sanayi Sitesi’nde metal gözlük çerçevesi üretimi yapan fabrikada çalışan işçiler, üç aydır birikmiş maaşları ödenmediği için 22 Ağustosta üretimi durdurdular.

İşçiler, yılda 500 bin metal optik gözlük çerçevesi ürettiklerini ve ürettikleri gözlüklerin birçok ülkeye ihraç edildiğini, ancak ücretleri aylardır ödenmediği için mağdur olduklarını dile getirdiler; alacakları ödenene kadar eylemlerinin sürdüreceklerini belirttiler.

İşçilerden Şule Köse, yıllardır aynı fabrikada çalıştıklarını ve seslerini duyurmak istediklerini belirterek, “Maaşlarımızı 4 taksitle aldık. Hiçbir hakkımızı savunamadık. Sosyal yaşantımızdan fedakârlık yaparak çocuklarımıza vakit ayıramadık. Emeklerimizin karşılıksız kalması bizi üzdü” biçiminde konuştu.  

Patronun sürekli kendilerini oyaladığını söyleyen Levent Kocataş isimli kadın işçi, yaklaşık 15 yıldır aynı fabrikada çalıştığını ifade ederek şöyle konuştu: “Fabrika el değiştirdikten sonra maaşlarımız parça parça ödenmeye başlandı. Son zamanlarda ipin ucu kaçtı. Eşimin aldığı ücretle geçiniyoruz. Kredi kartı borcumuzun yarısını bile ödeyemez duruma geldik. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Herkes çorbasını zor kaynatıyor. Maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı ödemelerini bekliyoruz. Yetkililer sürekli bizi oyalıyor. Telefonlarımıza cevap vermiyorlar. Sorunlarımıza çözüm buluncaya kadar grevimizi sürdüreceğiz.”

23 Ağustos 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this