UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Muğla TÜVTÜRK’te İşten Atmalar Protesto Edildi

Muğla’daki TÜVTÜRK Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de örgütlenen DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası, işyerinde çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusunda bulundu. Bunun üzerine işten atma saldırısına girişen işveren 18 işçiyi işten attı. Atılan işçiler sendikalı olarak işlerine dönebilmek için Muğla Araç İstasyonu önünde direnişe geçtiler. İşçiler direnişlerinin 21’nci günü olan 3 Eylülde bir basın açıklaması gerçekleştirerek işten atılmalarını protesto ettiler. İşe geri dönüş mücadelesi veren TÜVTÜRK işçilerinin Muğla’nın Menteşe ilçesi Sınırsızlık Meydanında gerçekleştirdiği basın açıklamasına çeşitli demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra işçilerin aileleri de katıldı.

Açıklamada işverenlerin işçilerin sendikalı olmalarını hazmedemediği ve anayasal haklarını gasp ettiği belirtildi. Sendika üyelerinin istifa etmeye zorlandığı, silahla tehdit edildiği, tüm bu baskılara boyun eğmeyen işçilerin ise işten atıldığı aktarıldı. Atılan işçiler geri alınıncaya ve toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar mücadelenin devam edeceğinin vurgulandığı basın açıklaması dayanışma çağrılarıyla son buldu.

TÜVTÜRK’ün işçilerin sendikal örgütlülüğüne yönelik düşmanca tutumu daha önce de çeşitli illerdeki istasyonlarda kendini göstermişti. 2015 yılında Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’in Kocaeli’ndeki istasyonlarda çoğunluğu sağlayıp Çalışma Bakanlığından yetki almasıyla, farklı zamanlarda toplamda 48 işçi işten atılmıştı. İşçilerin örgütlülüklerine tahammül göstermeyen patrona cevabı ise direniş olmuştu.

5 Eylül 2018


...önceki
Dünyaca
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this