UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Na-De Elektronik’te Sendika Düşmanlığı

Tuzla Deri Sanayi Bölgesinde bulunan Na-De Elektronik fabrikasında işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmesine tahammül edemeyen patron, 100’den fazla işçiyi işten çıkardı.

Kötü koşullar altında çalışmak zorunda bırakılan işçiler, baskılara ve hakaretlere maruz kaldıklarını ifade ediyorlar. Koşullarını düzeltmek istedikleri için işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmeye başladıklarını duyan patron, önce baskıyı arttırdı, tek tek odasına çağırarak e-devlet şifrelerini istedi ve sendikadan istifa etmeye zorladı. Bu baskılar sonucunda birkaç işçiyi istifa ettirdi. Ardından işten atma saldırısına girişti. 2 Kasımdan bu yana işten çıkarılan işçilerin sayısı bugün yüzü aşmış durumda. İşçiler, çıkarılanların ücret ve tazminatlarının ödenmediğini ifade ediyor.

İşten çıkarma haberlerinin basında yer almasının ardından patronun isteği üzerine 27 Kasımda sendika yönetimi ile patron arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonucunda bir kişinin bile işten çıkarılmayacağı sözünü verdiği halde işveren yaklaşık 20 daha işçiyi işten çıkardı.

Patronun sendika düşmanı tutumuna tepki gösteren Na-De işçileri, atılan işçilerin geri alınması ve sendikal haklarının tanınması talebiyle mücadele etmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

29 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this