UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Neden 1 Mayıs’a Sahip Çıkmalıyız?

Kıraç’tan bir işçi

1 Mayıs’a neden sahip çıkmalıyız? Aslında çok nedeni var ama ben bir tanesini anlatmak istiyorum. Son zamanlarda işçiler arasında geçim derdi yüzünden sıkça intiharlar yaşanıyor ve bu olaylar basına yansıyor. Her ne kadar burjuvazinin basını konuyu çarpıtarak aktarsa da gerçek apaçık ortada, intiharlar işçilerin ciddi bir geçim sıkıntısıyla boğuştuğunu, patronların “büyüyoruz” sözlerinin ne kadar da boş ve yalan olduğunu ve esas kimin büyüdüğünü ortaya bir kez daha çıkarıyor.

Geçenlerde iş çıkışı yorgun argın koltuğa yığılmıştım, pek tanımadığım bir işçi geldi yanıma oturdu. Servis yolun yarısına gelmişti ki yanımdaki arkadaşın telefonu çaldı. Belli ki arayan kişi ondan borç para istiyordu. Yanımdaki arkadaş öyle bir dolmuş ki, o da karşısındakine dert yanıyor, “valla gardaşım cebimde 3,5 lira para var, … Mağazaya şu kadar borcum var, … Mağazaya şu kadar, elimdeki parayı ev kredisine yatırdım, daha ayın ortasındayız ne yapacağımı bilmiyorum, anam avradım olsun, küçücük çocuğum var yoksa gidip intihar edeceğim!” Bu işçi arkadaşımız boğazı düğümlenerek konuşuyor ve karşıdakine yaşadığı sıkıntıları ve geldiği noktayı aktarıyordu. Arkadaşın konuşması bitince dostça kolunu sıkıp, bu sıkıntıları hepimiz yaşıyoruz çözüm buysa hep birlikte intihar edelim dedim ve böylece sohbete ikimiz devam ettik.

Bu arkadaşın anlattıkları aslında hiç de yabancısı olmadığımız konulardı. Çünkü çok uzun yıllar boyunca bizleri ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere mahkûm eden patronlar, işçilere boş yalanlar ve çıkışsızlıktan başka bir şey vermiyor. Aldığımız üç kuruşluk ücretler vergilere, faturalara, kredi borçlarına gidiyor. Ev ve iş arasındaki kısır döngü, bir noktadan sonra yaşamı işçiler için anlamsız kılıyor ve sonuç olarak gazete köşelerinde ufacık bir haber olarak yer alıyor ya da almıyoruz.

İşte bize hayatı böyle anlamsızlaştıran, bu güzelim, bu yaşanılası dünyayı bize dar eden egemenlere ve onların köhnemiş düzenine artık yeter demek, işçilerin hayatı var eden örgütlü mücadelesine sahip çıkmak için bu mücadelenin sembolü olan 1 Mayıs’a sahip çıkmalıyız. 1 Mayıs’a sahip çıkmak her şeyden önce kendi hayatımıza sahip çıkmaktır.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz! Yaşasın 1 Mayıs!

21 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this