UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Newroz Ateşini UİD-DER’le Yaktık

Pendik’ten bir metal işçisi

Bu seneki Newroz kutlamalarına Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği ile İstanbul Kazlıçeşme’de katıldık. Her zamanki coşkumuz ve disiplinimizle alanda yerimizi aldık. Alana gelirken ve alanda sloganlarımızı attık, marşlarımızı söyledik, orada bulunan tüm kardeşlerimizle o coşkuyu yaşadık. Bunun mutluluğu içerisindeyim. Halaylar çektik, Türkçe ve Kürtçe sloganlar attık, halkların kardeşliğini haykırdık.

Nevroz’un neler ifade ettiğini bizler ve özellikle Kürt ulusu iyi biliyor. Demokrasi, özgürlük, sömürüye, baskıya son, kardeşlik anlamları içeriyor. Kürt ulusu için baharı karşılama ve bahar bayramı olan Newroz’un yukarıdaki anlamları içermesi gayet doğal. Çünkü yüzyıllardan beri farklı devletlerin topraklarında (İran, Irak, Suriye, Türkiye) yaşayan, aslında bulundukları coğrafyanın asli sahipleri olan bu millet, egemenler tarafından ezildi. Baskı, şiddet ve yasaklara maruz kalan, en demokratik hakları verilmeyen, dili yasaklanan, köyleri boşaltılan, temsilcileri tanınmayan, hatta yaşadığı topraklarda mülteci konumuna düşürülen Kürt ulusu. Kürt halkı Türkiye coğrafyasında da Türkiyeli egemenlerden payına düşen baskı, şiddet ve asimilasyonu cumhuriyetin kurulmasından bu yana fazlasıyla yaşıyor.

Şoven milliyetçi saldırılara maruz kalan ezilen Kürt ulusu her Newroz’da barışı, kardeşliği haykırıyor. Seslerine sesimizi katalım. Çünkü;

Başka Ulusu Ezen Bir Ulus Özgür Olamaz!

Kürtlere Özgürlük!

Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!

25 Mart 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this