UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Newroz Kutlamalarına İlk Defa Katıldım

Gebze’den bir metal işçisi

Newroz kutlamalarına ilk defa katıldım. UİD-DER’le birlikte toplu şekilde Newroz kutlamasının yapılacağı alana slogan ve marşlarla gittik. Kürt halkından insanlar akın akın gelmekteydiler. Kucaklarında bebekleriyle en gencinden, en yaşlısına kadar topyekûn geliyorlardı. Allı yeşilli rengârenk ve kendi yöresel kıyafetleriyle genç kızlar, anneler, bacılar yüzlerinde gülümseme ve içten bir samimilikle bir an önce alana girmek için koşuşturuyorlardı. Bir amca torununa “devran bizim devranımız” diyordu. Yapılan tüm haksızlıklara, operasyonlara, yok saymalara karşı tek yürek olup özgürlükleri için Newroz alanında toplanmışlardı.

Bizler her zaman olduğu gibi tutum ve davranışlarımızla sınıfın bütünlüğünü, halkların kardeşliğini dile getiren sloganlar attık: Kürtlere Özgürlük, Bütün Dünyanın İşçileri Birleşin vb. Yapılan konuşmalarda, Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanmasına, ana dilde eğitim hakkının tanınmasına, halkların kardeşliğine, barışa vurgu yapılmaktaydı. Halaylar ve zılgıtlar tamamlıyordu coşku dolu kalabalığı.

Şunu biliyoruz ki ezilen bir ulus varsa ezen ulusun işçileri özgür olamaz. Derneğimiz sayesinde 1 Mayısları, 8 Martları, Ekim Devrimini, 15-16 Haziranları ve nice mücadele günlerini tam anlamı ve içeriğiyle öğrenip ders çıkarıyoruz.

Newroz mitingi benim için dolu dolu geçti. Özgürlüklerine sahip çıkmak isteyen, inanan insanların birlikteliğini gördüm. Türk işçi ve emekçilerinin Kürt kardeşlerinin yanlarında olduğunu gösterebildiğimizde ve birbirlerine güvenlerini sağlayabildiğimizde, inanıyorum ki devrim fitilinin ateşini yakabiliriz

4 Nisan 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this