UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Nükleer Santral İstemiyoruz!

Aydınlı’dan bir işçi

Japonya’da birkaç ay önce yaşanan tsunami sonrasında Fukuşima nükleer santralinde patlama meydana gelmişti. Yaşanan bu olay sonrasında nükleer santraller yeniden dünya işçi sınıfının gündemine girdi. Bir taraftan Japonya’daki mücadeleci sendikacılar öncülüğünde dünya çapında, nükleer karşıtı eylemler düzenlenirken diğer taraftan kapitalistler nükleer enerjinin gerekli olduğuna, aynı zamanda da ekonomik, temiz ve tehlikesiz olduğuna inandırmak için türlü yalanlarla bizleri kandırmaya çalışıyor. Bizler de UİD-DER olarak tüm dünyada nükleer santrallerin kapatılması için Japonya’da başlatılan “10 Milyon İmza Kampanyası”nın Türkiye’deki ayağını oluşturduk ve bu amaçla çalışmalar yürüterek insanlara nükleer santrallerin gerçekte neden kurulmak istendiğini, ne işe yaradığını anlatmaya çalıştık.

Bu kapsamda UİD-DER Aydınlı Temsilciliği olarak “Nükleer Santral İstemiyoruz” isimli bir belgesel film etkinliği düzenledik ve birçok işçi arkadaşımızla birlikte bu belgeseli izledik. Belgeselde, dünyada daha önce yaşanan nükleer kazalardan görüntüler eşliğinde, bu facialardan kurtulmayı başaran bazı insanların konuşmaları yer alıyordu. Konuşan kişiler nükleer denemelerde insanların nasıl kobay olarak kullanıldıklarını, kapitalistlerin kâr hırsı yüzünden nasıl yaşamlarını yitirdiklerini anlatıyorlar. Bunlarla birlikte kapitalistlerin kendi aralarındaki rekabeti meşru göstermek için insanları nasıl kandırdıkları, enerji ihtiyacı yalanıyla on binlerce insanın nasıl ölümüne neden oldukları çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriliyor.

İnsanlığı ve doğayı yok eden nükleer santralleri ortadan kaldırmak için kapitalist sistemi yıkmaktan başka çaremiz yok. Patronların yalanlarına kanmayalım ve insanlık için yaşanabilir bir dünya kurmak için mücadeleyi yükseltelim.

Tüm Nükleer Santraller Derhal Kapatılsın!

Yaşasın Dünya İşçilerinin Kapitalizme Karşı Ortak Mücadelesi!

2 Kasım 2011


  Nükleer Santraller Kapatılsın!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this