UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Nükleer Santralden Anlamak İçin Mühendis Olmaya Gerek Yok!

Ankara’dan bir işçi

UİD-DER’li işçiler olarak, “Tüm Nükleer Santraller Derhal Kapatılsın” imza kampanyası için kurduğumuz imza stantlarında kampanyayı ve uluslararası dayanışmanın önemini işçilere anlatmaya devam ediyoruz. Ankara’nın sanayi bölgelerinden biri olan Ostim Organize Sanayi bölgesinde kurduğumuz imza standına her yerde olduğu gibi ilgi gösterenler kadar karşı çıkanlar ve ilgisiz kalanlar da oldu.

Gündemimizi meşgul eden bir konu olduğundan bu konuyu kendi aramızda uzun uzun tartışıyor, ilgili kaynakları okuyoruz. Böylece anlaşılır bir dille bunu işçi dostlarımıza aktarabiliyoruz. Ama sermaye sınıfının bize enjekte ettiği kendine güvensizlik zehri var ki, her hücremizde bu zehir dolaşıyor. Onlara göre biz işçiler bir şeyden anlamayız, başımız önde işimize gider geliriz. Bu fikir işçilerde de öylesine hâkim ki, biz nükleerin yarattığı tehlikeyi anlattığımızda bizlerin herhangi bir fabrikada çalışan işçiler olduğumuza inanmakta zorlanıyorlar. Bu kadar çok şeyi bilmemizin kaynağının onun okulunu okumaktan geçtiğini düşünüyor, böyle bir eğitim almadığımıza ikna olduklarında da şaşırıyorlar.

Patronlar sınıfının böylesine aşağılaması sonrası kendi kabuğuna çekilen, kendine güvenini yitiren işçiler, o kabuğu kırmaya başladığında filizlenip büyüyor, dünyadaki nimetlerin farkına varıyor. Ve eğer isterse her şeyi en güzel haliyle yapabileceğini öğreniyor. Her şeyi yaratan bu güzel ellerimiz kendisi için bir şeyler yaptıkça özgürleşecek ve ancak o zaman nükleer santralleri yaratan kapitalist sistemi yıkacak gücü bulacak.

25 Eylül 2011


  Nükleer Santraller Kapatılsın!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this