UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Öğretmenler Bu Kez Yeni Zelanda’da Grevde

Amerika’nın birçok eyaletinde ve çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen öğretmen grevlerinin ardından eğitim emekçileri bu defa da Yeni Zelanda’da greve çıktı. 29 Mayıs günü Yeni Zelanda’nın eğitim sektöründeki en büyük sendikası olan Yeni Zelanda Eğitim Enstitüsü (NZEI) ve İlköğretim Sonrası Öğretmenler Birliği’nin (PPTA) çağrısıyla gerçekleştirilen greve ilköğretim ve liselerde çalışan elli binin üzerinde öğretmen katıldı. Yeni Zelanda basınında “Mega Grev” olarak anılan ülke tarihinin en büyük öğretmen grevinde emekçiler, daha iyi çalışma koşulları, daha iyi bir ücret ve saygı talep ettiler.

Çalışma saatlerinin uzun olmasının yanı sıra, mesai dışında da birçok angarya iş yaptıklarını söyleyen eğitim emekçileri, kendilerine ve ailelerine ayıracak zamanlarının olmadığını dile getiriyorlar. Ayrıca hükümetin teklif ettiği %3’lük zammı kabul etmeyen emekçiler %15’lik bir zam talep ediyorlar. Öğretmen sayısının yetersiz olmasının öğrencilerle yeterince ilgilenmeyi zorlaştırdığını ve bu sorunun da çözülmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu problemlerin hem kendilerini hem de öğrencileri etkilediğini dile getiren eğitimciler “ne çocuklarımız ne de bizler daha fazla sabredebiliriz!” diyorlar. Kısa vadeli çözümlerden bıktıklarını belirten öğretmenler, kendilerinin ve öğrencilerinin geleceğine daha fazla yatırım yapılmasını talep ediyorlar.

Eğitim emekçilerinin tüm bu talepleri dile getirerek yaptığı grev sonucu on binlerce okulda eğitime ara verildi. Grevin etkisi ülke çapında hissedilirken haklı taleplerini haykırmak için sokaklara akan öğretmenlere, öğrenciler ve veliler de destek verdi. Yeni Zelandalı öğretmenler taleplerinde kararlı olduklarını ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. 

3 Haziran 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this