UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

OHAL’e Rağmen 1 Mayıs

Kartal’dan bir kadın işçi

Bu yılki 1 Mayıs referandumun gölgesinde kaldı. Referandumda tek adam rejimine hayır demek için bizler de seferber olduk. İşçi kardeşlerimize bizim tüm haklarımızı elimizden almak isteyen, en küçük hak talebinde bulunan herkesi şiddetle cezalandıracak olan bir rejime hayır demek gerektiğini anlatmak için tüm gücümüzle çabaladık.

Referandumdan sonra 1 Mayıs’a da aynı coşkuyla hazırlandık. OHAL’e rağmen bu yıl da sınıfımızın birlik, mücadele ve dayanışma gününe sahip çıkıp, işçi dostlarımızla beraber bir işçi havzası olan Gebze’de bir araya geldik. Gebze’ye doğru yola çıktığımızda yol boyunca miting alanına doğru giden işçileri gördükçe 1 Mayıs coşkumuz artmaya başladı. Ne güzel, işçiler 1 Mayıs’ına sahip çıkıyordu, tüm yıldırmalara, OHAL’e rağmen alanlara akıyorlardı!

Alandaki UİD-DER’li dostlarımızın yanına, fabrika kortejlerinin yanından geçerek varmaya çalışırken, işçi arkadaşların yüzlerinde belli bir güven ve moral okunuyordu. Biz bulunduğumuz yerde taleplerimizi, sloganlarımızı haykırırken, müziklerimiz eşliğinde halaylarımızı çekerken yanımızdan geçen işçi kortejleri bizden etkileniyor, coşkumuza eşlik ediyorlardı.

Gebze işçileri, kortejlerde, sokaklarda, evlerinin balkonlarında 1 Mayıs kutlaması için iç içeydi. Bizim için coşkulu bir 1 Mayıs oldu. İlk kez aramıza katılan genç işçiler, öğrenciler, işçilerin bu birlikteliği karşısında heyecanlandıklarını ifade ettiler. Genç işçilerin ve öğrencilerin işçi sınıfının gücüne inanmaya, güvenmeye ihtiyacı var. Bunu yaratmak için her türlü fırsattan yararlanmamız lazım. İşçi sınıfını birleştirmek, güçlendirmek, daha keskin mücadelelere hazırlamak için örgütlülüğümüzü büyütmemiz gerekir.

1 Mayıs’larda da her türlü mücadelede de işçi sınıfının bölünüp parçalanması sermayenin ve hükümetin işine gelir. Yıllardır 1 Mayıs’larda yaşananlar bölünmüşlüğü, örgütsüzlüğü apaçık ortaya koyuyor. Bu yüzden de tüm işimiz gücümüz, işçi sınıfının örgütlü mücadelesini büyütmek olmalıdır. İnsanca yaşamamızın ve kurtuluşumuzun tek yolu sınıfça vereceğimiz bir mücadeleden geçiyor. Başka da bir yol yok!

Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

10 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this