UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

OHAL’e Rağmen Mücadele Sürüyor

Sumitomo işçileriSumitomo işçileri

20 Temmuz 2016’dan bu yana devam eden OHAL, çok sayıda grevin yasaklanması ve işçilerin mücadelesinin önünün kesilmesi için kullanılıyor. Patronlar, OHAL’i kullanarak işçilerin haklarına el koymaya çalışıyor, sendikalaşan işçileri işten atıyorlar.

Fakat tüm baskılara rağmen, birçok fabrikada hak gasplarına karşı mücadele sürüyor. Hükümetin “taşerona kadro” düzenlemesinin işçilerin taleplerini karşılamaması üzerine birçok eylem düzenlendi. Kayıtsız şartsız, hiçbir ayrım yapılmadan tüm taşeron işçilere kadro hakkının tanınmasını isteyen DİSK/Genel-İş ve KESK basın açıklamalarıyla hükümetin düzenlemesini protesto etti. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin yanı sıra, birçok kentte binlerce işinin katıldığı basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Posco-Assan işçileriPosco-Assan işçileri

Çankırı’daki Japon sermayeli Sumitomo fabrikasında işçilerin DİSK/Lastik-İş’e üye olmalarını hazmedemeyen fabrika yönetimi, sendikadan istifa etmeleri için işçiler üzerindeki baskıyı arttırdı ve 13’ünü işten çıkardı. Yaklaşık bin işçinin çalıştığı fabrikada, işçiler atılan arkadaşlarının geri alınması ve sendika hakkının tanınması talebiyle eylem yaptı. İşçiler, fabrika yönetiminin işten atma tehditlerine iş bırakarak tepki gösterdiler.

Posco Assan’da verilen sözlerin tutulmaması üzerine işçiler yeniden eylemlere başladı. Kibar Holding’e ait fabrikada çalışan işçiler, Birleşik Metal-İş’te örgütlenmiş ve işten atma saldırısıyla karşılaşmıştı. Bugüne kadar atılan işçilerin sayısı 80’e ulaştı. İşten çıkarmaları eylemlerle protesto eden işçiler, AKP hükümetinin sorunu çözeceği sözü üzerine eylemlerine ara vermişlerdi. Ancak aradan geçen zamana rağmen verilen sözler tutulmayınca, işçiler 11 Aralıkta yeniden eyleme başladı. Fabrika önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, 17 Kasımda üye çoğunluğu tespiti yaptıklarını, fakat yetki belgesinin gelmediğini söyleyerek tepki gösterdi. Çelik mücadeleyi kazanıncaya dek sürdüreceklerini ifade etti.

Akkim işçileriAkkim işçileri

İstanbul Hadımköy’de Akkim işçileri direnişlerinin beşinci ayındalar. Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Akkim işçilerinin mücadelesi 31 Temmuzdan bu yana devam ediyor. Direnişçi işçiler patronun sendika düşmanı tutumunu protesto ediyor ve sendikalı olarak işlerine geri dönene kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Kod-A Bilişim işçilerinin direnişi de devam ediyor. Kölece çalışma koşullarına karşı DİSK/Sosyal-İş’te örgütlendikleri için işten atılan 11 Kod-A işçisi, 3 Ekimden bu yana İstanbul-Güneşli’deki Türk Telekom binası önünde direnişe devam ediyor.

İstanbul’da DHL-Express’te 9 işçi, Gaziantep’te Babacanlar Kargo’da 9 işçi, Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonlarında 4 işçi TÜMTİS’te örgütlendikleri için çeşitli gerekçelerle işten çıkarıldılar. İşyerlerinin önünde direnişlerine devam eden işçiler, işlerine sendikalı olarak geri dönmek için sonuna kadar mücadele etmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

DHL-Express işçileriDHL-Express işçileri Babacanlar Kargo işçileriBabacanlar Kargo işçileri
15 Aralık 2017


  Grev ve Direnişler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this