UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Onlar İçin Kriz Yok!

Kriz işçi ve emekçileri vururken, Hazine ve Maliye Bakanı Yeni Ekonomi Programını açıkladı ve birçok kalemde tasarrufa gidileceğini söyledi. Bir yandan krizin manipülasyon olduğu ifade edilirken, öte taraftan bu “kriz olmayan” krizden çıkış için çareler aranıyor. Cumhurbaşkanı da ilan ediyor: “Temel hedefimiz tasarruf ve enflasyonu düşürmek.”

Ancak açıklanan plan ve programlara bakılırsa tasarruf tepedekileri pek kapsamıyor. İşçi ve emekçiler kemer sıkarken, onlar har vurup harman savurmaya devam edecekler. Program kapsamında kamuya “zorunlu haller dışında taşıt alımı yapılmayacaktır” kuralı, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM için geçerli olmayacak. Bu kurumlar için tasarruf da uygulanmayacak, tavan fiyat sınırlaması da… Cumhurbaşkanlığı’na ayrılan ödenek yeni planda arttırıldı. Önceki planda 1 milyar 50 milyon olarak belirlenen bütçe, 3 katına yakın arttırılarak 2,8 milyar liraya yükseltildi. 2021 Cumhurbaşkanlığı bütçesi ise 3 milyar lira olarak belirlendi.

Tasarrufun yanından geçmediği bir diğer kurumsa diyanet… Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 bütçesi 8,4 milyar lira olarak belirlenmişti. Fakat bu yetmemiş olacak ki bütçe 10,4 milyar liraya yükseltildi. 2021 bütçesi ise 13 milyar lira olarak belirlendi. Diyanet bu dev bütçesiyle 29 kurumu geride bıraktı.

Eğitim ve sağlık hizmetleri tüm halk için son derece önemli… Ama bu bakanlıklara ayrılan bütçe kriz gerekçesiyle kısılırken, yukarıdaki örneklerde gördüğümüz üzere, kimi kurumlar ayrıcalıklarını korumaya devam ediyor. İktidar, patronlara seslenerek, yok dediği krizi fırsata çevirin diyor. Zaten Yeni Ekonomi Programı’na baktığımızda hükümetin de krizi fırsata çevirdiğini görüyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, zorunlu BES ve esnek çalışmanın kapsamının genişletilmesinin YEP’a alınması fırsatçılık değil de nedir?

Bu tablo, “bu da geçer yahu” diyerek emekçilere sabır telkin edenler için kriz olmadığını, krizin esas olarak işçi sınıfını vurduğunu gözler önüne seriyor. Belki de “ne krizi, kriz yok bunlar manipülasyon” derken haklılar! Evet, gerçekten de onlar için kriz yok!

12 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this