UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Opsan’da İş Cinayeti

Gün geçmiyor ki fabrikalardan, madenlerden, inşaatlardan, tersanelerden acı haberler gelmesin. Geçtiğimiz günlerde Siirt’in Şirvan ilçesinde meydana gelen faciada bazı işçilerin cansız bedenlerine henüz ulaşılamamışken, dört bir yandan iş kazası, iş cinayeti haberleri gelmeye devam ediyor.

Bir iş cinayeti haberi de pek çok fabrikaya ev sahipliği yapan ve adeta bir işçi kenti olan Gebze’den geldi. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve otomotiv yedek parçası üreten Opsan fabrikasında bir işçi presin arasına sıkışarak feci şekilde can verdi. 28 Kasımda 16-24 vardiyasında diğer işçilerin yemeğe çıktıkları saatlerde preslerin bakım ve temizliğini yapan taşeron işçisi Ali Seven, presin arasına sıkışarak hayatını kaybetti. Seven’in parçalanmış, ezilmiş cesedini çarkların arasından iş arkadaşları çıkardı. İşçinin cenazesi morga kaldırıldı. Bu olay üzerine fabrikada üretim durduruldu ve işçiler evlerine gönderildiler.

İş kazaları ve iş cinayetleri oranlarında dünya ve Avrupa ortalamasının çok üzerinde olan Türkiye’de, bu oran her geçen gün biraz daha artıyor. OHAL’in gölgesinde her türlü hak gaspları, anti-demokratik uygulamalar, baskılar, yasaklar, kazanılmış haklara dönük saldırılar yoğunlaşırken, aynı şekilde iş kazalarında da çok ciddi bir artış yaşanıyor. OHAL’in gölgesinde işçilerin payına sessiz, sedasız kimi zaman beşer onar, kim zaman teker teker ölmek düşüyor. Hayatını kazanmak için çalışan işçiler önlem almayan patronlar ve onları denetlemeyen devlet yüzünden hayatlarını kaybediyorlar.

29 Kasım 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this