UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Örgütsüzlüğün Neden Olduğu Durum

Çayırova’dan bir işçi

İnsan sormadan edemiyor: Neden küçük bir azınlık mutlu yaşarken üreten alın teri döken işçi sınıfı acılar çekiyor? Üretenler çoğunlukta olduğu halde kötü şartlarda neden yaşıyor?

Çalıştığım fabrikadan bir örnek vermek istiyorum. Metal sektöründe, sendikalı ve seksen işçi çalışıyoruz. Ağır koşullarda, sağlıksız bir ortamda çalışıyoruz. Havalandırmalar yetersiz ve sabah akşam metal tozu yutuyoruz. Kimi işçiye maske veriliyor kimisine verilmiyor. İşçiler bu durumdan kurtulmak için üretim müdürüne başvurup “tazminatımı verip beni işten atın” diye yalvarıyorlar.

Düşük ücret ve kötü koşullardan kurtulmak için müdürlere yalvarmak gerçek çözüm değildir. Bu durum gerçekte patronların yararınadır. Kimi işçi düşük bir tazminat alıp işten çıkıyor. Örgütsüzlüğün neden olduğu bu durum insana acı veriyor. İşçiler mücadele yolunu seçselerdi işyerinde durum çok farklı olurdu. Yaşadığımız sorunları düzeltecek olan biz işçileriz. Patronlar bizim örgütsüzlüğümüzü fırsat bilerek bir vampir gibi kanımızı emiyorlar. Sorunlarımızı çözmek, kötü çalışma koşullarına son vermek için örgütlenmeliyiz.

8 Haziran 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this