UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ortadağ Mahallesi’nde UİD-DER Pikniği

Merhaba dostlar, UİD-DER 1 Mayıs’a işçi mahallelerinden araç kaldırarak işçileri taşımıştı. Bu işçi mahallelerinden biri de Ortadağ mahallesiydi. 1 Mayıs mitingi dönüşü, gittiğimiz otobüs ile mahalleye geri dönmüştük. Mahalleye döndüğümüzde bir çay bahçesine gittik. Bir taraftan yorgunluğumuzu atmak için birer yorgunluk çayı içtik, bir yandan 1 Mayıs’ın nasıl geçtiği üzerine sohbet ettik. 1 Mayıs’a ve UİD-DER’le 1 Mayıs’a ilk kez katılan arkadaşlarımız, UİD-DER kortejinde olmanın önemini anlatmıştı. Sohbetimiz sırasında bir arkadaş mahallemizde bir piknik yapalım ve gelecek senenin 1 Mayıs’ına hazırlanmaya başlayalım dedi. Yani 2010 1 Mayıs’ı dönüşü 2011 1 Mayıs’ı için hazırlıklara başlamıştık.

23 Mayıs Pazar günü sabah erken saatlerde dört kişilik ekip piknik alanına gitti. Biz piknik alanına gittiğimizde, çaylar demlenmiş, çevre temizliği yapılmış, masalar sıralanmıştı, arkadaşlar kahvaltı için bizi bekliyorlardı. Her birimizin evlerimizden kahvaltı için hazırlayıp getirdiği yiyecekler bir masanın üzerinde toplandı. UİD-DER’li bir arkadaş piknik alanı ve gün içersindeki program akışı hakkında kısa bir konuşma yaptı. Kahvaltı ekibi kahvaltı hazırlığı yaparken bizler de şehrin gürültüsünden uzak, sessiz ormanda kısa bir yürüyüş yaptık. Piknik yaptığımız yere çok yakın olan göleti ve üzerinde yüzen beyaz ördekleri izledik. Kahvaltı hazırlanınca yan yana sıralanan masalarda bir aile gibi kahvaltımızı yapıp çaylarımızı içtik.

Pikniğimize çoğunluğu Ortadağ mahallesinden, fabrikalardan, işlisi işsizi işçi arkadaşlarımız, aileleri ve öğrenci kardeşlerimiz katıldı. Pikniğimize katılan dostlarımızın kimisi birbirini tanıyordu. Ama birbirini tanımayanlar çoğunluktaydı. Bir işçi arkadaşımızın okuduğu şiir, mendil kapmaca oyunu, ip çekme yarışması derken kısa sürede herkes birbiriyle kaynaşmaya başlamıştı. Müzik grubumuzun söylediği şarkı ve türkülerle pikniğimiz sürdü. Sayımızın kalabalık olmasına rağmen bir düzen ve disiplin içerisinde hep birlikte eğlenip hep birlikte oyunlar oynamamız, çevremizde piknik yapan insanların dikkatini çekiyordu. Zaman öyle çabuk geçiyordu ki (fabrikada çalışırken vakit böyle geçmiyor) öğlen yemeği saati gelmişti. Yemek ekibindeki arkadaşlarımız mangalı, salatayı ve orada pişirdikleri pirinç pilavını hazırlamıştı. Hep birlikte yemeğimizi yedik. Ardından demlenen çaylarımızı içtik. Gençler ve minikler ormanda ve gölet kenarında geziye gitti.

Artık sıra sohbet ve birbirimizin sorunlarını paylaşmaya gelmişti. Dernek üyesi bir arkadaş, UİD-DER’i kuran işçilerin deneyimlerini anlattı. Kendisinin de çalıştığı bir işyerinde sendikalaşma mücadelesi verdiği sırada UİD-DER’li işçilerle tanıştığını dile getirdi. Çalıştığı işyerinde işçilerin, “bu işyerine hayatta sendikayı sokamazsınız” dediğini ama UİD-DER’in deneyimlerinden yararlanarak herkesi doğru bir şekilde örgütlendikleri için sendikayı işyerine soktuklarını anlattı. Ardından söz almak isteyenlere söz verildi. Bir kadın arkadaş kendisinin rahatsızlığı nedeniyle 1 Mayıs’a katılamadığını, oğlunun ve eşinin ise 1 Mayıs’a UİD-DER’le katıldığını söyledi. “Oğlum akşam eve döndüğünde 1 Mayıs’a sizinle katıldığı için çok mutlu olmuştu. Siz çok doğru işler yapıyorsunuz” dedi.

Bizim, Ortadağ’da 2010 1 Mayıs’ına katılma çalışmalarımız aylar öncesinden başlamıştı. Şimdi ise 2011 1 Mayıs’ına daha kitlesel katılmak için çalışmalarımız sürüyor. Pikniğe katılan bir arkadaşın sözüyle, “doğru işler yapıyoruz”! Evet, biz UİD-DER’li işçi ve öğrenciler yeni işçileri ve öğrencileri mücadeleye katmak için çok çalışmaya ve doğru işler yapmaya devam edeceğiz.

24 Mayıs 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this