UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Osmaniye’de İş Cinayeti

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesindeki organize sanayi bölgesinde bulunan Baştuğ Metalürji’de karbon silosuna düşen 3 işçi hayatını kaybetti. Evrensel gazetesi muhabiri Halil İmrek’in haberine göre, iş cinayetinin iki faklı şekilde gerçekleşmiş olabileceği ifade ediliyor. Makine bakımı yapıldığı sırada bir işçinin karbon silosuna düştüğü, 2 işçinin de düşen işçiyi kurtarmak için siloya girdiği veya işçilerin üçünün birden siloya düştüğü belirtiliyor.

İşçilerin düşmesinin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarında 2 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Diğer işçiye ulaşmak için çalışmalar devam ediyor.

Halil İmrek’in telefonla ulaştığı fabrika işçisinin anlattıkları, fabrikadaki çalışma koşullarının ne kadar ağır ve tehlikeli boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor: “Çok kötü bir durum. Vakumlu, zehir dolu silonun içine üç işçi arkadaş düşmüş. Toz karbonun olduğu silo içine düşünce sağ çıkma şansın yok. Kurtarma ekipleri iki işçi arkadaşın cesedine ulaştı. Üçüncü işçiyi arıyorlar. Hep iş kazaları oluyor ve sürekli işçiler ölüyor. Böyle nereye kadar devam edecek. Çok üzgünüz ölen işçilerin ailesine baş sağlığı ve sabır, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet diliyorum.”

Şirketin internet sitesinde, 1 milyar doları aşan ciro, tesislerinin toplam 700 bin metrekare büyüklüğü, yıllık 2 milyon ton sıvı çelik üretim kapasitesi ve sağladığı istihdamla demirçelik sektöründe ilk 10 firma arasında olduğu ve gelişmiş bir teknolojiyi kullandığı bilgilerine yer veriliyor. İlkelerinin kalıcılık, kalite, dürüstlük ve şeffaflık olduğu da vurgulanıyor. Firmanın büyük ve modern bir fabrikaya sahip olmasına rağmen, 3 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir iş cinayetinin gerçekleşmiş olması, işçilerin sağlığına ve can güvenliğine üretime verildiği kadar önem verilmediğini gösteriyor.

7 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this